Zorientovat se v obrovském množství informací nebylo nikdy tak složité jako v dnešní době. Zprávy se na nás valí ze všech stran – kterým ale věřit? Na to se zaměřuje nový kurz v olomoucké Pevnosti poznání, který chce školáky naučit, jak nepodlehnout mediální manipulaci.
Na počátku projektu stála Barbora Vrbová, která si během svého studia uvědomila, že schopnost kritického myšlení může být jednou z cest ke vzájemnému porozumění. „Žijeme ve společnosti, ve které se informační a komunikační technologie staly běžnou součástí života. Sociální sítě, on-line zpravodajství, lifestyle magazíny i e-shopy, to vše je za obrazovkami nejrůznějších zařízení k dispozici 24 hodin denně. Jak se ale máme rozhodnout, kterým informacím můžeme věřit?,“ ptá se Vrbová.
Kurzy cílí na to, aby jejich účastníci dovedli rozpoznat nejčastější formy mediální manipulace a uvědomili se, že jednotlivé zprávy mají různou pravdivostní hodnotu. Mezi tématy figuruje reklama, fake-news nebo propaganda. Kurzy jsou určeny žákům základních škol od 4. ročníku a zaštiťuje je Filozofická fakulta Univerzity Palackého. „Prostřednictvím neformálních kurzů chceme doplnit školní kurikulum v oblasti, kde můžeme garantovat odbornost a kde předpokládáme ohnisko budoucích celospolečenských problémů,” doplnil proděkan fakulty Ondřej Molnár.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…