Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Norsku vzniká obří projekt větrných elektráren

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Norsko je známé svým zaměřením na ekologii a udržitelné zdroje energie, což potvrdilo právě v nedávné době. Tamní společnost Statkraft představila plán největšího projektu větrných elektráren v Evropě.

Bude se jednat o šest větrných farem, jež mají dohromady vyrábět až 1000 megawattů elektřiny. Stavba větrných mlýnů by měla stát v přepočtu asi 30 miliard korun a dokončena by měla být v roce 2020.

Větrné elektrárny by společnost Statkraft měla začít stavět koncem letošního roku a celkem by se mělo jednat o 278 větrných turbín. Díky novým větrným farmám by tak elektřina snadno putovala do 170 tisíc norských domácností. Norsko tak reaguje na trend posledních let, kdy severské státy i západní Evropa často nahrazují jaderné elektrárny ekologičtějšími variantami.

V novém projektu výstavby větrných farem bude mít největší podíl (51,1 procent) právě společnost Statkraft, přičemž zbývající části si rozdělí norská energetická firma TrönderEnergi (7,9 procent) a konsorcium Nordic Wind Power (40 procent). Nový projekt větrných elektráren by měl celkem vytvářet více elektřiny, než je celková instalovaná kapacita větrných elektráren v Norsku. Podle listu The Wall Street Journal se tak jedná o jednu z největších průmyslových investic v Norsku.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…