Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Norsku vzniká obří projekt větrných elektráren

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Norsko je známé svým zaměřením na ekologii a udržitelné zdroje energie, což potvrdilo právě v nedávné době. Tamní společnost Statkraft představila plán největšího projektu větrných elektráren v Evropě.

Bude se jednat o šest větrných farem, jež mají dohromady vyrábět až 1000 megawattů elektřiny. Stavba větrných mlýnů by měla stát v přepočtu asi 30 miliard korun a dokončena by měla být v roce 2020.

Větrné elektrárny by společnost Statkraft měla začít stavět koncem letošního roku a celkem by se mělo jednat o 278 větrných turbín. Díky novým větrným farmám by tak elektřina snadno putovala do 170 tisíc norských domácností. Norsko tak reaguje na trend posledních let, kdy severské státy i západní Evropa často nahrazují jaderné elektrárny ekologičtějšími variantami.

V novém projektu výstavby větrných farem bude mít největší podíl (51,1 procent) právě společnost Statkraft, přičemž zbývající části si rozdělí norská energetická firma TrönderEnergi (7,9 procent) a konsorcium Nordic Wind Power (40 procent). Nový projekt větrných elektráren by měl celkem vytvářet více elektřiny, než je celková instalovaná kapacita větrných elektráren v Norsku. Podle listu The Wall Street Journal se tak jedná o jednu z největších průmyslových investic v Norsku.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…