Norsko oficiálně ukončilo produkci kožešinových farem, čímž se připojilo k zemím, které považují tento průmysl za minulost. Dříve zde fungovalo téměř 300 kožešinových farem, které měly své produkce uzavřít do února 2025. Všem se toho podařilo dosáhnout dokonce před stanoveným termínem. Informuje o tom web Optimist Daily.
Rozhodnutí o uzavření farem bylo výsledkem dlouhých let aktivismu a rostoucího veřejného tlaku. Organizace na ochranu zvířat odhalily otřesné podmínky na farmách, kde norci a lišky trpěli v malých drátěných klecích. Konečné rozhodnutí o zákazu kožešinového chovu bylo přijato v roce 2018 s obdobím postupného ukončování, které mělo farmářům pomoci při přechodu na jiné způsoby obživy. Vláda je navíc podpořila kompenzacemi ve výši 50 milionů dolarů.
Nejde jenom o Norsko
Klíčovou otázkou bylo, zda luxus ospravedlňuje utrpení. Studie i odborníci shodně potvrdili, že kožešinové farmářství nelze provozovat humánním způsobem. Spotřebitelé i módní značky se pak začali od kožešin odklánět a volit etické alternativy (jako jsou syntetické a udržitelné materiály), což vedlo k poklesu poptávky.
Norsko následuje další evropské země, jako je Spojené království, Rakousko či Nizozemsko, které kožešinové farmy zakázaly. V USA se proti prodeji kožešin postavila také Kalifornie. Občané napříč Evropskou unií navíc sbírají podpisy pro plošný zákaz těchto farem. Není tedy vyloučené, že se další země postupně nepřidají.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Pozitivní kniha: Jiří Hájíček napsal román ze současného venkova
Život pětapadesátiletého Tomáše, ředitele statku na vesnici, se znenadání obrátí vzhůru nohama…