Jen pár metrů od sebe objevili archeologičtí nadšenci stříbrné poklady z doby Vikingů s téměř 300 mincemi a kousky stříbrných šperků. Není to první zajímavý nález amatérských archeologů, který poutá pozornost veřejnosti, informuje server 100+1 zahraniční zajímavost odkazující na článek v IFL Science.
Mince nalezené v pokladu byly opravdu používány jako platidlo, jsou mezi nimi německé a arabské mince. Nejcennější jsou ovšem dvě stříbrné a bohatě stříbrné zdobené kuličky s kousky struktury, které byly nejspíše součástí většího artefaktu, který byl rozdělen na kousky. Vikingové poklad pravděpodobně uloupili při svých nájezdech nějakému biskupovi nebo králi.
Stáří pokladu odhadují badatelé na více než tisíc let, a to podle odhadu stáří nalezených dánských mincí, na kterých byly zobrazeny křesťanské kříže. Datování pomohlo i místo nálezu – poklad byl ukrytý na kukuřičném poli v těsné blízkosti dánské pevnosti Fyrkat, která byla používaná jen krátce kolem roku 980.
Výjimečnost pokladu Vikingy nijak nezajímala, šlo jim jen o hodnotu stříbra. Foto: Nordjyske Museer
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…