Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V největší encyklopedii světa chybí ženy. Nyní je šance to napravit

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Věděli jste, že na české Wikipedii připadá na jednu biografii o ženě téměř pět mužských? Muži navíc tvoří 90 procent všech editorů této internetové encyklopedie. V rámci března – měsíce žen nyní spolek Wikimedia ČR vyzývá k nápravě.

Editovací výzva trvá od 8. března do 8. dubna. Encyklopedie, jejíž obsah tvoří sama veřejnost, tím chce ponouknout muže i ženy, aby stávající články rozšiřovali o ženská témata nebo o ženách psali zcela nové příspěvky. Takové články mají označit hashtagem #WikiGap2021, aby bylo zřejmé, v rámci které výzvy k editaci došlo.

Iniciativa se totiž koná už potřetí. Zatímco se během předešlých ročníků účastníkům podařilo setkat osobně, letos vše s ohledem na epidemiologickou situaci probíhá on-line. První virtuální setkání se uskutečnilo 8. března, tedy symbolicky na Mezinárodní den žen. Zájemci se však stále mohou přihlásit na Víkendový editaton, který proběhne v sobotu 20. března. Zúčastnit se mohou pokročilí editoři i nadšení začátečníci, kterým budou k dispozici zkušení lektoři.

Cílem akce je zmírnit genderovou nerovnost a docenit mnoho významných českých žen, kterým se doposud nedostává zasloužené pozornosti. Podobné iniciativy probíhají také v zahraničí. Například projekt Women in Red se věnuje chybějícím ženám na anglické Wikipedii.

Zdroj: wikipedia.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…