Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V největší encyklopedii světa chybí ženy. Nyní je šance to napravit

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Věděli jste, že na české Wikipedii připadá na jednu biografii o ženě téměř pět mužských? Muži navíc tvoří 90 procent všech editorů této internetové encyklopedie. V rámci března – měsíce žen nyní spolek Wikimedia ČR vyzývá k nápravě.

Editovací výzva trvá od 8. března do 8. dubna. Encyklopedie, jejíž obsah tvoří sama veřejnost, tím chce ponouknout muže i ženy, aby stávající články rozšiřovali o ženská témata nebo o ženách psali zcela nové příspěvky. Takové články mají označit hashtagem #WikiGap2021, aby bylo zřejmé, v rámci které výzvy k editaci došlo.

Iniciativa se totiž koná už potřetí. Zatímco se během předešlých ročníků účastníkům podařilo setkat osobně, letos vše s ohledem na epidemiologickou situaci probíhá on-line. První virtuální setkání se uskutečnilo 8. března, tedy symbolicky na Mezinárodní den žen. Zájemci se však stále mohou přihlásit na Víkendový editaton, který proběhne v sobotu 20. března. Zúčastnit se mohou pokročilí editoři i nadšení začátečníci, kterým budou k dispozici zkušení lektoři.

Cílem akce je zmírnit genderovou nerovnost a docenit mnoho významných českých žen, kterým se doposud nedostává zasloužené pozornosti. Podobné iniciativy probíhají také v zahraničí. Například projekt Women in Red se věnuje chybějícím ženám na anglické Wikipedii.

Zdroj: wikipedia.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…