Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Národní potravinové sbírce letos Češi darovali 228 tun jídla

Letošní potravinová sbírka lámala rekordy. Zdroj: Filip Singer, Bps

Minulý víkend se uskutečnil další ročník Národní potravinové sbírky, při níž Češi darovali potraviny na charitu. V obchodech řetězců Albert, DM, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market a Tesco lidé takto darovali celkem 228 tun potravin, což je rekordní výsledek. Navíc společně s individuálními dary od firem se součet za letošní rok vyšplhal na 236 tun jídla. To je o 63 tun více, než kolik se v ČR vybralo rok předtím.

Před týdnem jsme informovali, že se v Česku chystá potravinová sbírka, ve které zákazníci mohou část svého nákupu předat dobrovolníkům. Jídlo pak od nich putuje k lidem, kteří o něj mají nouzi. O víkendu se tak dobrovolníci rozjeli asi do 470 obchodů po celé České republice a s logem „Potraviny pomáhají“ shromažďovali dary od lidí. Nejštědřejším krajem se stala letošní rok Praha následovaná Jihomoravským a Moravskoslezským krajem.

„Veškeré jídlo vybrané během Národní potravinoví sbírky putuje přes potravinové banky v jednotlivých krajích přímo neziskovým organizacím v místech, kde jej zákazníci supermarketů darovali. Lidé tak pomohou matkám s dětmi v azylových domech, seniorům, osobám bez domova či lidem s handicapem,“ uvedli organizátoři v tiskové zprávě. Potravinová sbírka se poprvé uskutečnila v roce 2013, kdy se při ní vybralo 66 tun jídla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.