Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Národní potravinová sbírka: možnost pomoct a darovat jídlo potřebným

Jídlo můžete v potravinových bankách darovat během celého roku. Zdroj: Byznys pro společnost

V téměř pěti stech obchodech po celé republice budou moct zákazníci dnes udělat dobrý skutek. Stačí, když část svého nákupu předají dobrovolníkům. Jídlo pak poputuje k lidem, kteří o ně mají nouzi.

Projekt se snaží upozorňovat na plýtvání potravinami. Zatímco 40 % Čechů vyhodí nějaké jídlo alespoň jednou za měsíc, na opačné straně stojí lidé, kteří ho mají nedostatek. V Česku žije na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení přes 15 % obyvatel.

_FIS5624„Každý bude moci darovat trvanlivé potraviny, které prostřednictvím potravinových bank poputují potřebným v daném kraji,“ vysvětluje základní myšlenku sbírky předsedkyně pořádající společnosti Pavlína Kalousová. Lidé jídlo darují přímo v obchodech, kde ho koupili. Vybírat ho od nich budou dobrovolníci, kterých se letos zapojilo přes dva tisíce.

Cesta potravin je krátká a přímá. Jídlo se na konci dne rozveze do potravinových bank, odkud putuje k jednotlivým charitativním organizacím v onom kraji. Konkrétně pomůže hlavně matkám s dětmi, lidem bez domova, seniorům a mentálně i tělesně postiženým.

K darování jsou vhodné různé trvanlivé potraviny jako konzervy, těstoviny, rýže, mouky, čaje, instantní polévky nebo cukr. Dětem udělají radost cereálie, piškoty i cukrovinky. Darovat je možné nejen dnes, ale prostřednictvím potravinových bank v průběhu celého roku.

Do akce se letos zapojily i mateřské a základní školy. „Rádi bychom prostřednictvím tohoto projektu zapojili blízkou komunitu a upozornili na problematiku plýtvání potravin,“ uvádí ředitelka Mateřské školy Uranie Michaela Kuběnová. Děti v této školce vyrobí zdravé svačinky a ty pak nabídnou okolním firmám výměnou za potraviny do sbírky.

_FIS5256Letošní potravinová sbírka je třetí v pořadí, první se uskutečnila v roce 2013. Při premiéře se vybralo 66 tun potravin, následující ročník už to bylo 173 tun.

Sbírku pořádá Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. S organizací pomáhá také řada partnerů. Jde o obchody, v nichž lze jídlo nakoupit, ale také společnosti, které pomáhají s rozvozem do potravinových bank nebo samy nějaké jídlo darují. Často jde o potraviny neprodejné či neprodané, přitom ale naprosto nezávadné.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …