Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Národní potravinová sbírka: možnost pomoct a darovat jídlo potřebným

Jídlo můžete v potravinových bankách darovat během celého roku. Zdroj: Byznys pro společnost

V téměř pěti stech obchodech po celé republice budou moct zákazníci dnes udělat dobrý skutek. Stačí, když část svého nákupu předají dobrovolníkům. Jídlo pak poputuje k lidem, kteří o ně mají nouzi.

Projekt se snaží upozorňovat na plýtvání potravinami. Zatímco 40 % Čechů vyhodí nějaké jídlo alespoň jednou za měsíc, na opačné straně stojí lidé, kteří ho mají nedostatek. V Česku žije na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení přes 15 % obyvatel.

_FIS5624„Každý bude moci darovat trvanlivé potraviny, které prostřednictvím potravinových bank poputují potřebným v daném kraji,“ vysvětluje základní myšlenku sbírky předsedkyně pořádající společnosti Pavlína Kalousová. Lidé jídlo darují přímo v obchodech, kde ho koupili. Vybírat ho od nich budou dobrovolníci, kterých se letos zapojilo přes dva tisíce.

Cesta potravin je krátká a přímá. Jídlo se na konci dne rozveze do potravinových bank, odkud putuje k jednotlivým charitativním organizacím v onom kraji. Konkrétně pomůže hlavně matkám s dětmi, lidem bez domova, seniorům a mentálně i tělesně postiženým.

K darování jsou vhodné různé trvanlivé potraviny jako konzervy, těstoviny, rýže, mouky, čaje, instantní polévky nebo cukr. Dětem udělají radost cereálie, piškoty i cukrovinky. Darovat je možné nejen dnes, ale prostřednictvím potravinových bank v průběhu celého roku.

Do akce se letos zapojily i mateřské a základní školy. „Rádi bychom prostřednictvím tohoto projektu zapojili blízkou komunitu a upozornili na problematiku plýtvání potravin,“ uvádí ředitelka Mateřské školy Uranie Michaela Kuběnová. Děti v této školce vyrobí zdravé svačinky a ty pak nabídnou okolním firmám výměnou za potraviny do sbírky.

_FIS5256Letošní potravinová sbírka je třetí v pořadí, první se uskutečnila v roce 2013. Při premiéře se vybralo 66 tun potravin, následující ročník už to bylo 173 tun.

Sbírku pořádá Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. S organizací pomáhá také řada partnerů. Jde o obchody, v nichž lze jídlo nakoupit, ale také společnosti, které pomáhají s rozvozem do potravinových bank nebo samy nějaké jídlo darují. Často jde o potraviny neprodejné či neprodané, přitom ale naprosto nezávadné.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…