V Karlovarském kraji našel zahrádkář 3000 let starý bronzový poklad

Místo kamenů na zahrádku objev bronzového pokladu. Přesně to se přihodilo jednomu z občanů Karlových Varů, který počátkem února objevil v lesním remízku u obce Nová Role historické předměty.

Nálezce hledal kameny na svoji zahrádku a místo toho našel 18 předmětů starých asi tři tisíce let, mezi nimiž bylo několik náramků, spon či nápažníků. Na místo se brzy vydali archeologové z Muzea v Karlových Varech a pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti, podle nichž se jedná o jeden z nejvýznamnějších nálezů za poslední desítky let.

Odborníci nalezené předměty zařadili do mladší doby bronzové, tedy před rok 1000 před Kristem, a provedli revizní výzkum. Na základě něho se unikátní bronzový depot doplnil na konečných 18 předmětů, čítajících náramky, spony, faléry, nápažníky a prsten. Zjištění archeologů potvrdilo pravdivost tvrzení nálezce o způsobu uložení předmětů i to, že nebyl objev učiněn za použití detektoru.

„Počet předmětů z mladší doby bronzové v tomto jediném depotu několikanásobně převyšuje doposud známé objevy obdobných depotů na území Karlovarského kraje,“ řekl Filip Prekop, archeolog NPÚ v Lokti. „Zároveň budeme koordinovaně pokračovat v dalším vyhodnocení nově zjištěné archeologické lokality a jejího bezprostředního okolí,“ dodal Prekop.

Autor článku

Barbora Jahodová

Tagy: