Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Amatérští hledači pokladů se konečně dočkali. Nový portál je spojuje s profesionálními archeology

Ilustrační foto: Depositphotos

Laičtí archeologové a hledači pokladů nyní mohou své nálezy sdílet s odborníky i veřejností. Portál amatérských spolupracovníků a evidence samostatných nálezů Archeologické mapy České republiky jim nabídne technickou a právní podporu.

„Spolupracujícím hledačům takzvaný PAS přinese jistotu, jak správně postupovat, posílí možnosti dlouhodobého kontaktu s oborem i možnosti celoživotního vzdělání. Díky PAS je možné vlastní nálezy snadno a přehledně veřejně prezentovat,“ uvedl Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu v Brně. Pod vedením odborníků se zájemci seznámí se základy archeologické práce, a to především se způsoby, jak lokalizovat, popsat a zdokumentovat nález.

Hledání pokladů je v Česku oblíbeným koníčkem, kterému se věnují desítky tisíc lidí. Podle zákona však musí hledači odevzdat své nálezy archeologům, i když jim za ně nenáleží žádná odměna. Většina lidí tak své objevy vůbec neoznámí. Čeští archeologové proto vytvořili databázi PAS, která umožňuje evidenci amatérských nálezů v mezích zákona. Zájemci v ní uloží a zveřejní polohové souřadnice předmětu, okolnosti nálezu, hloubku v terénu a fotodokumentaci.

Platná legislativa prozatím s peněžitou odměnou nepočítá. Zakladatelé nového portálu přesto doufají, že se do něj amatéři rádi zapojí, aby přispěli k poznání našich společných dějin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vím si rady v každé situaci: portál Mladý zdravotník radí zábavnou formou laikům

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Festival EKOFILM se blíží, Česko do něj přichází s novými dokumenty

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…