Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Amatérští hledači pokladů se konečně dočkali. Nový portál je spojuje s profesionálními archeology

Ilustrační foto: Depositphotos

Laičtí archeologové a hledači pokladů nyní mohou své nálezy sdílet s odborníky i veřejností. Portál amatérských spolupracovníků a evidence samostatných nálezů Archeologické mapy České republiky jim nabídne technickou a právní podporu.

„Spolupracujícím hledačům takzvaný PAS přinese jistotu, jak správně postupovat, posílí možnosti dlouhodobého kontaktu s oborem i možnosti celoživotního vzdělání. Díky PAS je možné vlastní nálezy snadno a přehledně veřejně prezentovat,“ uvedl Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu v Brně. Pod vedením odborníků se zájemci seznámí se základy archeologické práce, a to především se způsoby, jak lokalizovat, popsat a zdokumentovat nález.

Hledání pokladů je v Česku oblíbeným koníčkem, kterému se věnují desítky tisíc lidí. Podle zákona však musí hledači odevzdat své nálezy archeologům, i když jim za ně nenáleží žádná odměna. Většina lidí tak své objevy vůbec neoznámí. Čeští archeologové proto vytvořili databázi PAS, která umožňuje evidenci amatérských nálezů v mezích zákona. Zájemci v ní uloží a zveřejní polohové souřadnice předmětu, okolnosti nálezu, hloubku v terénu a fotodokumentaci.

Platná legislativa prozatím s peněžitou odměnou nepočítá. Zakladatelé nového portálu přesto doufají, že se do něj amatéři rádi zapojí, aby přispěli k poznání našich společných dějin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…