Laičtí archeologové a hledači pokladů nyní mohou své nálezy sdílet s odborníky i veřejností. Portál amatérských spolupracovníků a evidence samostatných nálezů Archeologické mapy České republiky jim nabídne technickou a právní podporu.
„Spolupracujícím hledačům takzvaný PAS přinese jistotu, jak správně postupovat, posílí možnosti dlouhodobého kontaktu s oborem i možnosti celoživotního vzdělání. Díky PAS je možné vlastní nálezy snadno a přehledně veřejně prezentovat,“ uvedl Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu v Brně. Pod vedením odborníků se zájemci seznámí se základy archeologické práce, a to především se způsoby, jak lokalizovat, popsat a zdokumentovat nález.
Hledání pokladů je v Česku oblíbeným koníčkem, kterému se věnují desítky tisíc lidí. Podle zákona však musí hledači odevzdat své nálezy archeologům, i když jim za ně nenáleží žádná odměna. Většina lidí tak své objevy vůbec neoznámí. Čeští archeologové proto vytvořili databázi PAS, která umožňuje evidenci amatérských nálezů v mezích zákona. Zájemci v ní uloží a zveřejní polohové souřadnice předmětu, okolnosti nálezu, hloubku v terénu a fotodokumentaci.
Platná legislativa prozatím s peněžitou odměnou nepočítá. Zakladatelé nového portálu přesto doufají, že se do něj amatéři rádi zapojí, aby přispěli k poznání našich společných dějin.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…