Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Měděná schránka v budově Ústavního soudu obsahovala historický poklad

Historická budova Ústavního soudu se chystá na svou rekonstrukci. Ještě než k samotné rekonstrukci dojde, prochází celá budova stavebně-historickým průzkumem. Při něm vyšla najevo informace s tajemným podtextem. V místě závěrečného kamenu měla být podle všeho uložena schránka skrývající blíže nespecifikovaný obsah. Nastalo několikatýdenní hledání zmiňované schránky, které bylo ukončeno úspěšným nálezem. Z dutiny za závěrečným kamenem byla za přítomnosti historiků a odborníků z Vysokého učení technického v Brně vyzvednuta kýžená schránka.

Obdobně, jako tomu bývá například u tubusů nalezených ve věžích radnic, obsahovala měděná schránka dobový tisk, fotografie, plány budovy, dobové mince a další historicky cenné dokumenty. Na černobílých snímcích jsou vyobrazeny postupující stavební práce na budově, náhledy budovy z venčí, soudobé pojetí interiéru i modely soch na atice. Plány budovy jsou opatřeny originálními podpisy architektů. Dobové mince byly zapečetěny ve skleněné dóze. Historický klenot skrýval rovněž seznam stavitelů a umělců, kteří se na stavbě budovy podíleli. O době dávno minulé vypovídaly také dokumenty z činnosti zemského sněmu.

Veškeré artefakty přečkaly více než 135 let dlouhé čekání na své objevení bez sebemenší újmy. Nyní se celý obsah schránky přesune do Moravského zemského archivu. Zde budou předměty odborně ošetřeny a připraveny k uchování na další desetiletí. Zmiňované originály není možné, z důvodu jejich ochrany, veřejně vystavovat. V úplné zapomnění však neupadnou. Kopie nalezených dokumentů budou veřejnosti přístupné v sídle Ústavního soudu. Začátkem příštího roku plánují zástupci Ústavního soudu vystavit dokumenty v předsálí sněmovny. Již teď je tedy nač se těšit.

FOTO: www.usoud.cz

Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.