Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Jihomoravském kraji vzniká první centrum duševního zdraví

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na jižní Moravě se chystá pilotní projekt na vznik Centra duševního zdraví v Jihomoravském kraji. Nebude se jednat o postavení nové budovy, nýbrž o vytvoření nové koncepce péče o duševně nemocné. Do nového plánu, jehož cílem je snížit náklady na hospitalizaci a poskytovat péči i v terénu, se zapojí psychiatři a sociální pracovníci. Roční náklady centra se vyšplhají asi na patnáct milionů korun.

Do nového projektu se zapojí asi dvacet pracovníků, a to včetně zaměstnanců Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno či odborníků ze Sdružení Práh. „V pilotním projektu se ověří funkčnost společného týmu složeného z psychiatra, psychiatrických sester, sociálních pracovníků a peer pracovníka, který bude poskytovat služby v přirozeném prostředí lidí s duševním onemocněním,“ vysvětlil pro ČTK hejtmanův náměstek Marek Šlapal.

Centrum by mělo poskytnout péči lidem, kteří například skončili hospitalizaci v nemocnici a vrátili se zpět do svých domovů. Pracovníci z projektu budou lidem poskytovat podporu a zajistí jim sociální i lékařskou rehabilitaci pro propuštění. Autoři projektu si slibují, že díky průběžné péči se pacienti nebudou tak často vracet zpátky do nemocnic, a ty tak ušetří za nákladnou lůžkovou péči. Podobných projektů je v Česku dohromady pět a na následující dva roky je financuje Evropská unie.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.