Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Jihomoravském kraji vzniká první centrum duševního zdraví

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na jižní Moravě se chystá pilotní projekt na vznik Centra duševního zdraví v Jihomoravském kraji. Nebude se jednat o postavení nové budovy, nýbrž o vytvoření nové koncepce péče o duševně nemocné. Do nového plánu, jehož cílem je snížit náklady na hospitalizaci a poskytovat péči i v terénu, se zapojí psychiatři a sociální pracovníci. Roční náklady centra se vyšplhají asi na patnáct milionů korun.

Do nového projektu se zapojí asi dvacet pracovníků, a to včetně zaměstnanců Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno či odborníků ze Sdružení Práh. „V pilotním projektu se ověří funkčnost společného týmu složeného z psychiatra, psychiatrických sester, sociálních pracovníků a peer pracovníka, který bude poskytovat služby v přirozeném prostředí lidí s duševním onemocněním,“ vysvětlil pro ČTK hejtmanův náměstek Marek Šlapal.

Centrum by mělo poskytnout péči lidem, kteří například skončili hospitalizaci v nemocnici a vrátili se zpět do svých domovů. Pracovníci z projektu budou lidem poskytovat podporu a zajistí jim sociální i lékařskou rehabilitaci pro propuštění. Autoři projektu si slibují, že díky průběžné péči se pacienti nebudou tak často vracet zpátky do nemocnic, a ty tak ušetří za nákladnou lůžkovou péči. Podobných projektů je v Česku dohromady pět a na následující dva roky je financuje Evropská unie.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …