Knihy, filmy a hudba se dost často šíří nelegálně. Ačkoliv se jedná o zboží, jako je třeba jídlo nebo móda, donedávna bylo zvykem, že se lidem za ně nechtělo platit. Docházelo tak k porušování autorských práv, kdy se kultura mnohdy šířila nelegálním způsobem. Poptávka po pirátských webech byla vysoká, v posledních letech však klesá.
Počet přístupů na pirátské weby se od roku 2017 do konce roku 2020 snížil v Evropské unii o více než polovinu. Každý uživatel internetu v EU se podle zprávy Úřadu EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) loni měsíčně šestkrát připojil k portálům, které šíří obsahy v rozporu s autorskými právy. Národní průměr nad deset připojení měsíčně vykazovala Litva, Lotyšsko, Řecko a Malta, nejnižší údaj mělo Finsko, Německo a Polsko. V České republice průměr činí zhruba osm připojení za měsíc. Česko tak podle zprávy patří do skupiny zemí, které v roce 2017 vykazovaly průměrný údaj.
Používání obsahu v rozporu s autorskými právy podle analýzy úřadu ovlivňuje řada faktorů. Nižší je v zemích s vyššími příjmy a menší platovou nerovností. Podporování pirátských webů také snižuje dostupnost oficiálních platforem či převažující společenské naladění proti porušování autorských práv.
Zdroj: EUIPO, České noviny
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…