Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mozartova hudba léčí. Čeští vědci objevili její přínos pro epileptiky

Ilustrační foto: Unsplash

Mozart nebo Haydn? Který hudební velikán působí na pacienty s epilepsií lépe, zjistili vědci z brněnského výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Poznatky by se mohly v budoucnu využívat při neinvazivní stimulační léčbě epilepsie.

Takzvaný Mozartův efekt je v hledáčku výzkumníků již od devadesátých let. Dosud byl dílům tohoto skladatele připsán příznivý vliv na prostorovou představivost či vývoj lidského plodu. Nyní brněnští vědci otestovali, jaký vliv má poslech této hudby na pacienty s epilepsií. Pro srovnání použili skladbu Josepha Haydna, která pochází ze stejného období. Dalo se přitom předpokládat, že u posluchačů, z nichž žádný nebyl příznivcem ani jednoho ze skladatelů, nebude vyvolávat rozdílné emoční reakce.

Výsledky výzkumu však ukazují, že zatímco Mozartova hudba epileptické výboje u pacientů výrazně potlačila, Haydnovy skladby měly tento efekt pouze u žen. U mužů naopak způsobily nárůst výbojů. „Dopad akustických vlastností hudby se v některých aspektech liší mezi muži a ženami. Muži jsou více senzitivní na disonanci a vysokofrekvenční oscilace, ženy jsou citlivější na energetické vlastnosti hudby. Ženy i muži reagují stejně na tonální kvalitu a rytmus,“ vysvětlil vedoucí výzkumu publikovaného v časopise European Journal of Neurology profesor Ivan Rektor. Nyní se vědci snaží upřesnit parametry s terapeutickým účinkem, aby mohlo antiepileptické působení Mozartovy hudby již brzy pomáhat pacientům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…