Mozart nebo Haydn? Který hudební velikán působí na pacienty s epilepsií lépe, zjistili vědci z brněnského výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Poznatky by se mohly v budoucnu využívat při neinvazivní stimulační léčbě epilepsie.
Takzvaný Mozartův efekt je v hledáčku výzkumníků již od devadesátých let. Dosud byl dílům tohoto skladatele připsán příznivý vliv na prostorovou představivost či vývoj lidského plodu. Nyní brněnští vědci otestovali, jaký vliv má poslech této hudby na pacienty s epilepsií. Pro srovnání použili skladbu Josepha Haydna, která pochází ze stejného období. Dalo se přitom předpokládat, že u posluchačů, z nichž žádný nebyl příznivcem ani jednoho ze skladatelů, nebude vyvolávat rozdílné emoční reakce.
Výsledky výzkumu však ukazují, že zatímco Mozartova hudba epileptické výboje u pacientů výrazně potlačila, Haydnovy skladby měly tento efekt pouze u žen. U mužů naopak způsobily nárůst výbojů. „Dopad akustických vlastností hudby se v některých aspektech liší mezi muži a ženami. Muži jsou více senzitivní na disonanci a vysokofrekvenční oscilace, ženy jsou citlivější na energetické vlastnosti hudby. Ženy i muži reagují stejně na tonální kvalitu a rytmus,“ vysvětlil vedoucí výzkumu publikovaného v časopise European Journal of Neurology profesor Ivan Rektor. Nyní se vědci snaží upřesnit parametry s terapeutickým účinkem, aby mohlo antiepileptické působení Mozartovy hudby již brzy pomáhat pacientům.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…