Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V brněnské knihovně poradí s výběrem knih osobní knihovnice

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Velké knihovny nabízí sice široké spektrum titulů a dalších aktivit, mají ale i své nevýhody. Vysoké číslo zaregistrovaných čtenářů totiž knihovnám znemožňuje věnovat se každému z nich jednotlivě. To chce změnit nová služba nazvaná Osobní knihovnice, která právě startuje v brněnské Knihovně Jiřího Mahena.

„Neustále chceme zlepšovat a rozšiřovat škálu poskytovaných služeb. K této nás vedly zkušenosti, že ne vždy je v ústřední knihovně čas se individuálně a hlavně delší časový úsek věnovat jednomu čtenáři,“ vysvětluje mluvčí Knihovny Jiřího Mahena Jana Kuncová. Cílem nově nabízené služby tak je nabídnout čtenářům větší komfort.

Právě v těchto dnech fungování osobní knihovnice v brněnské knihovně startuje. Čtenáři ji budou moct využívat každých čtrnáct dní – vždy druhý a čtvrtý čtvrtek v měsíci. Knihovnice bude k dispozici vždy hodinu dopoledne a hodinu odpoledne. Podle knihovny bude o její služby ze strany čtenářů zájem.

Osobní knihovnice bude čtenářům pomáhat především s výběrem knih. Doporučí zajímavé novinky, poradí dobré tituly určitého žánru či upozorní na další tituly čtenářova oblíbeného autora. „Každá knihovnice má přehled o knihách, pracuje s nimi denně, povolání a přirozená zvídavost ji nutí seznamovat se i s žánry, které nejsou její srdeční záležitostí, takže knihovnice ví, co se čte a o co je zájem, a ví, kde potřebné informace získat,“ uvádí Kuncová.

Doporučením knihy ale práce osobní knihovnice končit nemusí. Může také vyhledávat alternativní podoby nedostupné knihy, jako jsou třeba e-knihy či audioknihy, nebo nabídnout vypůjčení některé z deskových her. „Knihovnice především nabízí čtenářům možnost strávit příjemnou chvilku s člověkem, který mu může poradit, i si poslechnout, co ho nejvíce zajímá,“ uzavírá Kuncová.

Související články

Z domova

Pražská „chobotnice“ bude možná zrealizována

Z domova

Zlatý věk veřejných knihoven v České republice: počet knihoven dosahuje počtu obcí

Ze světa

V Paříži představili stroj, který „vyplivne“ hotovou knihu

Litomyšl získala devět tisíc historických knih

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.