Litomyšl získala devět tisíc historických knih

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Více než devět tisíc vzácných knih z piaristické knihovny dostalo město Litomyšl darem. Svazky většinou pocházejí z poloviny 17. století a knihovníci je v budoucnosti plánují digitalizovat. Vzácné knihy by měla prozatím opatrovat Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí v piaristické koleji.

Většina knih pochází z poloviny 17. století, kdy přišel řád piaristů do Litomyšle. „Některá díla jsou ale i staršího data. Najdeme mezi nimi jak vzácné prvotisky, tak rukopisy. Knihovnu by pro Litomyšl měla spravovat Univerzita Pardubice,“ uvedla pro ČTK mluvčí Litomyšle Jana Bisová. Celkem se jedná o 9 095 knih, které vědci nyní plánují prozkoumat.

Piaristé budou mít ke knihám stále přístup, ale starat se o knihy bude Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí v piaristické koleji. V budoucnu je v plánu restaurování a digitalizace knih, aby byly dostupné široké veřejnosti. V současné době mohou návštěvníci nalézt malou část v tamním regionálním muzeu.

Ve sbírce se nacházejí knihy z různých vědních oborů, a to například astronomie, zeměpisu, teologie, historie nebo práva. „Některé prvotisky piaristé za první světové války prodali, protože byli ve finanční nouzi. Je to ale úžasně vzácný komplex, nesmírně cenný. Stav knih, který jsem částečně mohl posoudit, je celkem ucházející,“ uzavřel pro ČTK Skřivánek.

Zdroj: ČTK

Autor článku