Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská „chobotnice“ bude možná zrealizována

Světově uznávaní architekti by se měli postarat o Kaplického knihovnu. Ta by se totiž mohla přeměnit na galerii moderního umění. Ministerstvo kultury hledá řešení, jak tomuto projektu vnuknout život.

Čechům známá knihovna Jana Kaplického, které lidé přezdívají „blob“ nebo „chobotnice“, má novou naději na postavení. Na Ministerstvu vznikla pracovní skupina, která by se měla budoucímu projektu začít věnovat.

„Cílem je zjistit, jak by bylo možné tento jedinečný projekt realizovat. Najít budově novou funkci, když už původní potřeba knihovny byla naplněna jinde,“ vysvětluje šéf resortu Daniel Herman.

Manželka Jana Kaplického se domnívá, že v České republice chybí skutečná světová architektura, a protože by „chobotnice“ byla současným uměním, mohla by pomoci Praze nalákat více turistů.

Vybudovat a zpracovat celý projekt ale nebude jednoduché. Kromě peněz a vyhovujícího místa bude také potřeba najít odpovídajícího tvůrce, který dokáže zhmotnit Kaplického vizi. Jedná se totiž o dílo, které vyžaduje citlivou ruku architekta, tedy světovou extratřídu. Historik architektury Zdeněk Lukeš zmiňuje, že přepracovat projekt nebude takový problém, jak se zdá. Jeho kolega Jakub Cigler se domnívá, že by budovy měly být schopny unést změnu své funkce a ty, které to neumějí, budou mít vážný problém, protože Knihovna má dnes mnohem širší spektrum funkcí, než mělo Klementinum. Proto původní návrh změnu umožňuje.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/kaplicky-blob-00s-/architektura.aspx?c=A140714_161233_architektura_web

Foto: http://zpravy.idnes.cz/kaplicky-prebarvil-chobotnici-ma-byt-zlata-f2l-/domaci.aspx?c=A071203_205223_domaci_mad

Související články

Zaručeně zlepší den

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…