Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně poprvé použili nový způsob léčení rakoviny

Zdroj fotografie: Pixabay

Léčení vážných nemocí učinilo opět obrovský krok kupředu. Fakultní nemocnice Brno poprvé použila proti nádoru buněčnou genovou terapii. Pacient, kterému předtím nepomáhala chemoterapie, díky novému způsobu léčby mohl strávit Vánoce doma.

Jedná se o mimořádný úspěch na poli medicíny. „Jde o prvního pacienta v České republice a jednoho z prvních ve střední a východní Evropě, kterému byl v léčbě mediastinálního velkobuněčného B lymfomu podán tento přípravek buněčné genové terapie,“ uvedl František Folber, vedoucí lékař programu CAR-T terapie na Interní hematologické a onkologické klinice Fakultní nemocnice Brno.

Nová metoda zahrnuje nejprve odběr bílých krvinek, které zdravotníci odesílají do firmy Kite Gilead v USA. Tamní odborníci do nich vloží speciální genetickou informaci, díky které se bílé krvinky „naučí“ cíleně rozpoznávat a ničit určené nádorové buňky. Pacient, u kterého neměla chemoterapie žádoucí efekt a nádor rostl, přičemž začal utlačovat průdušky, plíce a velké cévy, podstoupil odběr lymfocytů začátkem listopadu.

Genetická modifikace byla úspěšná a pacient dostal přípravek na začátku prosince. Za několik dní se pacientovi ulevilo od příznaků vyvolaných jeho nádorem, zejména každodenních teplot, kašle a potíží s dýcháním. Zdravotníci věří, že inovativní metoda pomůže i dalším nemocným, pro které dosud neexistovala účinná léčba.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.