Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně poprvé použili nový způsob léčení rakoviny

Zdroj fotografie: Pixabay

Léčení vážných nemocí učinilo opět obrovský krok kupředu. Fakultní nemocnice Brno poprvé použila proti nádoru buněčnou genovou terapii. Pacient, kterému předtím nepomáhala chemoterapie, díky novému způsobu léčby mohl strávit Vánoce doma.

Jedná se o mimořádný úspěch na poli medicíny. „Jde o prvního pacienta v České republice a jednoho z prvních ve střední a východní Evropě, kterému byl v léčbě mediastinálního velkobuněčného B lymfomu podán tento přípravek buněčné genové terapie,“ uvedl František Folber, vedoucí lékař programu CAR-T terapie na Interní hematologické a onkologické klinice Fakultní nemocnice Brno.

Nová metoda zahrnuje nejprve odběr bílých krvinek, které zdravotníci odesílají do firmy Kite Gilead v USA. Tamní odborníci do nich vloží speciální genetickou informaci, díky které se bílé krvinky „naučí“ cíleně rozpoznávat a ničit určené nádorové buňky. Pacient, u kterého neměla chemoterapie žádoucí efekt a nádor rostl, přičemž začal utlačovat průdušky, plíce a velké cévy, podstoupil odběr lymfocytů začátkem listopadu.

Genetická modifikace byla úspěšná a pacient dostal přípravek na začátku prosince. Za několik dní se pacientovi ulevilo od příznaků vyvolaných jeho nádorem, zejména každodenních teplot, kašle a potíží s dýcháním. Zdravotníci věří, že inovativní metoda pomůže i dalším nemocným, pro které dosud neexistovala účinná léčba.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.