Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně je sdílení kol stále oblíbenější

Oproti jiným způsobům je kolo nejrychlejším dopravním prostředkem po Brně. Zdroj: Rekola

Neziskový projekt sdílení kol nazvaný Rekola má za sebou již dva roky fungování. A zatímco v prvním roce se do projektu růžových kol zapojilo padesát lidí, loni jich bylo už tři sta.

Uživatele láká především snadná dostupnost kol, přijatelná cena za registraci nebo skvělá komunikace s organizátory projektu. Sdílení kol se poslední dobou rozšiřuje z hlavních evropských měst i do menších lokalit.

behna53-62„Oproti jiným způsobům je kolo nejrychlejším dopravním prostředkem po Brně. A oproti vlastnímu kolu je to fakt, že lidé nemusí mít prostor pro skladování kola, nemusí se bát krádeže a kolo mohou kdekoli nechat, když jedou třeba na autobus nebo do hospody,“ vysvětlila za Rekola Anna Bromová.

Sdílení funguje díky registraci uživatelů, která stojí na rok 900 korun a jednotlivě na měsíc 150 korun. Registrovaný uživatel si poté snadno pomocí mobilní aplikace vyhledá místo, kde se kolo nachází, a jednoduše si ho vypůjčí. Při vrácení do aplikace naopak zadá polohu, kde kolo je, aby ho mohli nalézt ostatní uživatelé. Uživatelé mají v Brně k dispozici 15 až 25 kol.

Novinkou letošního roku má být nové zázemí projektu v Přízové ulici v Brně i plánovaná osvěta ohledně zamykání kol. Díky úspěchu projektu jeho organizátoři navíc předpokládají, že nynější počet dvaceti kol časem zvýší na minimálně šedesát. „Doufáme, že se Rekola do budoucna stanou dostupnější více lidem a budou fungovat jako rovnocenný způsob dopravy po centru k pěší chůzi nebo MHD,“ uzavřela Bromová.

Související články

Inspirace

Rekola pomáhají Pražanům po uzavírce Libeňského mostu

Inspirace

Liberečtí si vyzkoušejí systém sdílených kol Rekola

Inspirace

Ostravští mohou nově využít možnost sdílených kol

Společnost

Sdílení aut prospívá českým městům

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.