Je to lákavá představa, která bude v Belgii nejspíš brzy realitou. Nedávno totiž její vláda představila sérii pracovních reforem, díky kterým si budou moci zaměstnanci rozložit práci podle sebe, klidně jen do čtyř dní v týdnu. Celkově ale stále budou muset odpracovat 160 hodin měsíčně.
Reformy stojí před několika čteními a finálním schválením, ale změna je velmi blízko. V praxi to bude znamenat, že si každý zaměstnanec bude moci rozložit obvyklých 38 až 40 hodin týdně podle svého, třeba jeden týden pracovat celý a druhý zkrácený. Protože se nesníží odpracovaný počet hodin, nesníží se jim ani plat. Reformy taktéž umožňují zaměstnancům nebýt na příjmu na firemním e-mailu nebo telefonu mimo pracovní dobu ve společnostech s více než 20 pracovníky.
Proč se Belgičané do této myšlenky vůbec pouštějí? Zaměstnanost se u nich pohybuje kolem 71 %, což je méně než například v Německu nebo Nizozemsku. Chtějí tak reformami motivovat k práci i tu část obyvatel, která má rodiny, děti ve střídavé péči nebo jiné překážky a flexibilita jim výrazně pomůže.
Čtyřdenní pracovní týden již testovali například na Islandu a zjistili, že se produktivita zaměstnanců nijak nesnížila, a naopak byli všichni spokojenější. Velká přepracovanost trápila také Japonsko, které firmám doporučilo podobná opatření, ovšem reálně snížilo počet hodin a nechalo zaměstnancům stejný plat. V České republice k tomu ale máme zatím daleko, i když nějaké myšlenky na podobný postup se už objevily. S přibývajícím počtem zemí, které takové změny úspěšně zavedou, by mohlo dojít k reformě i u nás.
Zdroj: CzechCrunch
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…