Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Belgii se připravují na čtyřdenní pracovní týden

Motivuje změna Belgičany k vyšší zaměstnanosti? Foto: Pexels

Je to lákavá představa, která bude v Belgii nejspíš brzy realitou. Nedávno totiž její vláda představila sérii pracovních reforem, díky kterým si budou moci zaměstnanci rozložit práci podle sebe, klidně jen do čtyř dní v týdnu. Celkově ale stále budou muset odpracovat 160 hodin měsíčně.

Reformy stojí před několika čteními a finálním schválením, ale změna je velmi blízko. V praxi to bude znamenat, že si každý zaměstnanec bude moci rozložit obvyklých 38 až 40 hodin týdně podle svého, třeba jeden týden pracovat celý a druhý zkrácený. Protože se nesníží odpracovaný počet hodin, nesníží se jim ani plat. Reformy taktéž umožňují zaměstnancům nebýt na příjmu na firemním e-mailu nebo telefonu mimo pracovní dobu ve společnostech s více než 20 pracovníky.

Proč se Belgičané do této myšlenky vůbec pouštějí? Zaměstnanost se u nich pohybuje kolem 71 %, což je méně než například v Německu nebo Nizozemsku. Chtějí tak reformami motivovat k práci i tu část obyvatel, která má rodiny, děti ve střídavé péči nebo jiné překážky a flexibilita jim výrazně pomůže.

Čtyřdenní pracovní týden již testovali například na Islandu a zjistili, že se produktivita zaměstnanců nijak nesnížila, a naopak byli všichni spokojenější. Velká přepracovanost trápila také Japonsko, které firmám doporučilo podobná opatření, ovšem reálně snížilo počet hodin a nechalo zaměstnancům stejný plat. V České republice k tomu ale máme zatím daleko, i když nějaké myšlenky na podobný postup se už objevily. S přibývajícím počtem zemí, které takové změny úspěšně zavedou, by mohlo dojít k reformě i u nás.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…