Zdá se, že znovupoužitelné sáčky v českých obchodech přestávají být výjimkou. Mezi obchodní řetězce používající ekologické sáčky se nyní řadí nově i BILLA. Cílem zavedení novinky je snížit množství spotřebovaných jednorázových mikrotenových pytlíků a minimalizovat dopady plastů na životní prostředí.
Plastových sáčků se na prodejnách řetězce BILLA spotřebuje ročně asi 200 milionů. Nově proto společnost nabízí opakovaně použitelné sáčky na odnos potravin, převážně čerstvého ovoce, zeleniny a pečiva. Takzvané resáčky jsou z 80 procent vyrobené z recyklovaného plastu.
„Věříme, že si resáčky zákazníci oblíbí, a pomohou nám tím omezit používání sáčků mikrotenových. Ty se bohužel velmi zřídka recyklují a následně i druhotně zpracovávají, takže dochází ke vzniku zbytného jednorázového plastového odpadu. Navíc, v prodyšných resáčcích zůstávají potraviny déle čerstvé, než v mikrotenu,“ uvedla Dana Bratánková, manažerka komunikace společnosti BILLA. V příštím roce firma plánuje nabídnout i velké pevné tašky z LDPE folie, které budou rovněž vyrobené z 80 procent z recyklovaných plastů.
Resáčky zákazníci naleznou v sekci ovoce a zeleniny. Za cenu 29,90 korun si zákazníci pořídí sadu dvou sáčků stejné velikosti, přičemž nosnost sáčku je dvě kila. Doporučení pro zákazníky je vážit ovoce a zeleninu bez sáčku a potraviny do něj vložit až po zvážení. Sáčky jsou pratelné na 30 stupňů a pokud doslouží, lze je vhodit jakožto polyester do kontejnerů na textil, a dát jim tak šanci na další využití. Při běžném užívání je jejich životnost několik let.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…