Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Utrácení peněz nás může dělat šťastnými, tvrdí studie

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Že si štěstí za peníze nekoupíme? To není tak docela pravda. Alespoň podle studie americké Cornellovy univerzity, která se zabývá tím, jak správně utrácet naše peníze, aby nám přinesly co nejdéle trvající pocit štěstí.

Leckdo si myslí, že je lepší utrácet peníze za hmotné věci – vydrží nám déle, takže bychom z nich logicky měli mít i delší dobu radost. To je ovšem podle studie omyl. Pocit štěstí z koupené věci trvá jen do té doby, než si na věc zvykneme.

Podle autora studie a profesora psychologie Thomase Giloviche je nepřítelem štěstí adaptace. „Kupujeme si věci, aby nás činily šťastnými, a uspějeme. Ovšem jen na chvíli. Nové věci jsou pro nás zajímavé jen zpočátku,“ uvedl Gilovich pro web Co.Exist.

Profesor proto doporučuje utrácet peníze raději za zážitky – dovolenou, koncerty, výstavy nebo cestování. „Naše zážitky jsou větší část nás samých než naše materiální věci. Jsme vlastně součtem našich zážitků a zkušeností,“ vysvětlil pro Co.Exist Gilovich.

Zážitky se navíc sdílejí mnohem lépe než hmotné věci, a tak lze skrze ně budovat či posilovat mezilidské vazby. Pozitivně dokonce mohou působit i zážitky zprvu negativní. Pohled na ně se mění v okamžiku, kdy má člověk příležitost o nich mluvit. I nepříjemný zážitek se totiž může proměnit ve veselou historku.

Nehmotné věci se také mnohem hůř porovnávají. Věci jdou změřit a ocenit, mezi dvěma smartphony snadno vyberete ten dražší a lepší. Zážitky jsou proti tomu neporovnatelné, každý z nich je jedinečný.

Zdroj: www.fastcoexist.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.