Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

USA získaly v roce 2022 rekordní procento své energie z bezuhlíkových zdrojů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nová zpráva odhalila, že bezuhlíkové zdroje dodávaly v roce 2022 více než 40 procent celkového energetického výkonu USA, což je podle EuroNews prozatimní historické maximum.

Toto číslo kombinuje různé druhy obnovitelných zdrojů, jako je solární, větrná, vodní a jaderná energie. Samotná jaderná a vodní energie zůstaly v míře spotřeby na podobné úrovni jako v předchozích letech, takže většina nárůstu za minulý rok pochází z větrné a solární energie.

Jaká je perspektiva udržitelné energetiky v USA?

V roce 2022 se výstavba zařízení na obnovitelné zdroje v USA ve srovnání s předchozími roky mírně zpomalila kvůli problémům s dodavatelským řetězcem a nárůstem inflace. Nicméně i tak obnovitelné zdroje lámaly rekordy a pokryly 13 procent celkové poptávky energie a 23 procent poptávky po elektřině v USA, což jsou prozatím nejvyšší hodnoty, kterých bylo ve Státech dosaženo.

Vyhlídky na rok 2023 jsou ještě jasnější, protože přelomový zákon prezidenta Bidena o snižování inflace podporuje přechod na čistou energii.

Ilustrační foto: Pixabay

Co jaderná energie? Je opravdu udržitelná?

Jaderná energie je často sporným tématem mezi zastánci udržitelné energie. Je sice považována za „bezuhlíkovou“, protože jaderné reaktory neprodukují přímé emise CO2, nicméně užívané palivo potřebuje uran, jehož těžba a rafinace je energeticky náročná.

Přesto mnozí vidí jadernou energii jako užitečnou brzdu při přechodu na obnovitelné zdroje energie. Jeho produkce nezávisí na slunečním záření nebo větru, což z něj činí spolehlivý zdroj energie, který je výhodnější než fosilní paliva, která jsou přímým zdrojem emisí.

A jak na tom v roce 2022 byla Evropa?

Podle zprávy průmyslové skupiny SolarPower Europe vzrostla solární energie v Evropě v roce 2022 téměř o 50 procent. Statistiky odhadují, že EU loni instalovala rekordních 41,4 GW solární energie, což dost na to, aby napájela až 12,4 milionů domácností. Větrná a solární energie loni také poprvé vyrobila více elektřiny v EU než fosilní plyn.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Víme, která města dělají svět lepším

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…