Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

USA získaly v roce 2022 rekordní procento své energie z bezuhlíkových zdrojů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nová zpráva odhalila, že bezuhlíkové zdroje dodávaly v roce 2022 více než 40 procent celkového energetického výkonu USA, což je podle EuroNews prozatimní historické maximum.

Toto číslo kombinuje různé druhy obnovitelných zdrojů, jako je solární, větrná, vodní a jaderná energie. Samotná jaderná a vodní energie zůstaly v míře spotřeby na podobné úrovni jako v předchozích letech, takže většina nárůstu za minulý rok pochází z větrné a solární energie.

Jaká je perspektiva udržitelné energetiky v USA?

V roce 2022 se výstavba zařízení na obnovitelné zdroje v USA ve srovnání s předchozími roky mírně zpomalila kvůli problémům s dodavatelským řetězcem a nárůstem inflace. Nicméně i tak obnovitelné zdroje lámaly rekordy a pokryly 13 procent celkové poptávky energie a 23 procent poptávky po elektřině v USA, což jsou prozatím nejvyšší hodnoty, kterých bylo ve Státech dosaženo.

Vyhlídky na rok 2023 jsou ještě jasnější, protože přelomový zákon prezidenta Bidena o snižování inflace podporuje přechod na čistou energii.

Ilustrační foto: Pixabay

Co jaderná energie? Je opravdu udržitelná?

Jaderná energie je často sporným tématem mezi zastánci udržitelné energie. Je sice považována za „bezuhlíkovou“, protože jaderné reaktory neprodukují přímé emise CO2, nicméně užívané palivo potřebuje uran, jehož těžba a rafinace je energeticky náročná.

Přesto mnozí vidí jadernou energii jako užitečnou brzdu při přechodu na obnovitelné zdroje energie. Jeho produkce nezávisí na slunečním záření nebo větru, což z něj činí spolehlivý zdroj energie, který je výhodnější než fosilní paliva, která jsou přímým zdrojem emisí.

A jak na tom v roce 2022 byla Evropa?

Podle zprávy průmyslové skupiny SolarPower Europe vzrostla solární energie v Evropě v roce 2022 téměř o 50 procent. Statistiky odhadují, že EU loni instalovala rekordních 41,4 GW solární energie, což dost na to, aby napájela až 12,4 milionů domácností. Větrná a solární energie loni také poprvé vyrobila více elektřiny v EU než fosilní plyn.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…