Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unikátní aplikace pomůže zamezit střetům tramvají s chodci. Testují ji v Praze

Zdroj fotografie: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Inovativní novinka pomůže snížit v Praze nehodovost. Tamní dopravní podnik spustil bezpečnostní aplikaci „Pozor tramvaj!“, která varuje obyvatele metropole před střetem s tramvají. Cílem je snížit počet srážek a zvýšit bezpečnost veřejné dopravy.

V ulicích Prahy se loni stalo 47 nehod tramvají s chodci, což je meziročně asi o polovinu méně. Žádný chodec nezemřel.

Celkem 97 tramvají na pravidelné lince číslo 9, 11 a 22 je v rámci pilotního provozu vybaveno speciálním vysílacím zařízením Safe. To pomocí technologie Bluetooth komunikuje s aplikací „Pozor tramvaj!“. Zájemci si ji mohou kdykoliv bezplatně stáhnout do svých chytrých telefonů a zapojit se tak do jejího testování.

Jak přesně to funguje? Ve chvíli, kdy se uživatel na ulici či v autě nevěnuje dopravní situaci, ale svému mobilnímu telefonu, a blíží se tramvaj vybavena vysílacím zařízením, aplikace majitele telefonu důrazně upozorní na nebezpečí střetu.

V další fázi projektu je v plánu rozšířit aplikaci o schopnost rozeznávat aktivitu uživatele, tj. chůzi, běh nebo jízdu na kole či autem. Zdroj fotografie: DPP

„Děje se to jak zvukově – typickým varovným zvoněním, které známe z tramvají, tak i obrazově – blikáním výstrahy na displeji telefonu doplněné o vibraci přístroje. Při poslouchání hudby ztiší přehrávanou skladbu, v případě, že uživatel aktuálně využívá jiné aplikace, aplikace ‚Pozor tramvaj!‘ přeruší práci s nimi a překryje je důrazným varováním,“ vysvětlil princip fungování aplikace Lukáš Rajsner, ředitel společnosti Safe Public Transport. Varování se automaticky spustí, jakmile je blížící se tramvaj zhruba 100 až 120 metrů od uživatele, v závislosti na typu mobilního telefonu. Některé telefony na signál z vysílacího zařízení reagují velmi rychle, jiné pomaleji, rozpětí tak může být 80 až 140 metrů.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Agroturistika na vzestupu. Češi chtějí být v kontaktu s přírodou

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

S novou mapou je zálohování PET lahví v zahraničí hračka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…