Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umí včely počítat? Výzkum odhalil zajímavé zjištění

Ilustrační foto: Pexels

Včely jsou oficiálně prvními známými zvířaty na světě, která dokážou rozlišovat mezi sudými a lichými čísly. Ukázal to výzkum vědců z Univerzity Monash v Melbourne, který navázal na předchozí důkazy o matematických schopnostech tohoto drobného hmyzu.

Z minulých výzkumů již víme, že včely jsou schopné provádět jednoduché odčítání a přičítání i řazení podle velikosti a množství. Nová studie zveřejněná v časopise Frontiers in Ecology and Evolution ukázala, že to zdaleka není vše. V experimentu vědci rozdělili včely do dvou skupin. Jednu z nich trénovali, aby si sudá čísla spojila se sladkou cukrovou vodou a lichá s kyselou tekutinou. Druhá skupina měla obrácené podmínky. Včelám pak výzkumníci ukazovali čísla, která ještě neviděly, a sledovali, ke kterým poletí.

Včely určily se 70 % přesností, které číslo je sudé a které liché. Překvapením pro vědce také bylo, že se včely učily rychleji, pokud si spojily sladkou vodu s lichými čísly. U lidí je tomu přesně naopak. Schopnost takto rozlišovat mezi čísly byla dosud považována za vysoce náročný abstraktní proces, kterého jsou schopni pouze lidé díky svému komplexnímu mozku. Výsledky výzkumu tuto domněnku spolehlivě vyvrátily. K čemu nám dovednost je, zatím není jasné. Studium včel však vědcům může pomoci záhadu rozluštit.

Zdroj: ScienceAlert, The Independent, Frontiers in Ecology and Evolution

Související články

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…