Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umí včely počítat? Výzkum odhalil zajímavé zjištění

Ilustrační foto: Pexels

Včely jsou oficiálně prvními známými zvířaty na světě, která dokážou rozlišovat mezi sudými a lichými čísly. Ukázal to výzkum vědců z Univerzity Monash v Melbourne, který navázal na předchozí důkazy o matematických schopnostech tohoto drobného hmyzu.

Z minulých výzkumů již víme, že včely jsou schopné provádět jednoduché odčítání a přičítání i řazení podle velikosti a množství. Nová studie zveřejněná v časopise Frontiers in Ecology and Evolution ukázala, že to zdaleka není vše. V experimentu vědci rozdělili včely do dvou skupin. Jednu z nich trénovali, aby si sudá čísla spojila se sladkou cukrovou vodou a lichá s kyselou tekutinou. Druhá skupina měla obrácené podmínky. Včelám pak výzkumníci ukazovali čísla, která ještě neviděly, a sledovali, ke kterým poletí.

Včely určily se 70 % přesností, které číslo je sudé a které liché. Překvapením pro vědce také bylo, že se včely učily rychleji, pokud si spojily sladkou vodu s lichými čísly. U lidí je tomu přesně naopak. Schopnost takto rozlišovat mezi čísly byla dosud považována za vysoce náročný abstraktní proces, kterého jsou schopni pouze lidé díky svému komplexnímu mozku. Výsledky výzkumu tuto domněnku spolehlivě vyvrátily. K čemu nám dovednost je, zatím není jasné. Studium včel však vědcům může pomoci záhadu rozluštit.

Zdroj: ScienceAlert, The Independent, Frontiers in Ecology and Evolution

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…