Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělé konečky prstů s „lidským“ hmatem by mohly zlepšit oblast robotiky a protetiky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Přelom v robotice se podařil vědcům ze Spojeného království, když vyvinuli 3D tištěné špičky prstu, která se může dotýkat povrchů a cítit je skoro stejně jako lidská ruka.

Výzkumníci z Univerzity v Bristolu se radují, že by tato technologie mohla výrazným způsobem zvýšit aktivitu robotů a celkově vylepšit oblast protetiky (pozn. nauka o náhradách ztracené nebo nevyvinuté části těla včetně její funkce). Profesor Nathan Lepora z univerzitního oddělení robotiky a umělé inteligence prohlásil, že možnost 3D tisku hmatové kůže by mohla vést k vytvoření robotů, kteří by byli mnohem obratnější, a zároveň v oblasti protetiky zvýšit výkon poskytnutím vestavěného hmatu.

Lepora a jeho tým vyvinuli umělý koneček prstu pomocí 3D tisku špendlíkovitých papil, které napodobují pohyb kůže mezi její vnitřní a vnější vrstvou. Tým byl dle slov profesora překvapen, jak moc je dotek špičky robotického prstu blízký skutečné kůži.

Jak přesná je tedy umělá špička prstu? Tým zaznamenal blízkou shodu mezi signály umělého konečku prstu a lidskými nervovými signály, ale zároveň zjistil, že špička není tak citlivá na jemné detaily. Důvodem může být to, že umělá kůže je tlustší než ta lidská, takže tým nyní zkoumá, jak 3D struktury tisknout ve stejném měřítku.

Vědci doufají, že jejich technologie dokáže zlepšit produktivitu v průmyslovém prostředí. Profesor Lepora uvedl, že v jeho laboratoři se více zaměřují na integraci umělých konečků prstů do rukou robota, aby tyto ruce měly větší autonomii a obratnost i při využití umělé inteligence. Cílem je, aby roboti byli schopni provádět úkoly, které by jinak museli dělat lidé.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Faktoring jako zdroj financování podniku

Dveře odolné proti požáru

Slavné skalní město Petra odhalilo další zajímavost

Studie ukazuje, že národy s méně penězi jsou často ty nejradostnější

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…