Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělé konečky prstů s „lidským“ hmatem by mohly zlepšit oblast robotiky a protetiky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Přelom v robotice se podařil vědcům ze Spojeného království, když vyvinuli 3D tištěné špičky prstu, která se může dotýkat povrchů a cítit je skoro stejně jako lidská ruka.

Výzkumníci z Univerzity v Bristolu se radují, že by tato technologie mohla výrazným způsobem zvýšit aktivitu robotů a celkově vylepšit oblast protetiky (pozn. nauka o náhradách ztracené nebo nevyvinuté části těla včetně její funkce). Profesor Nathan Lepora z univerzitního oddělení robotiky a umělé inteligence prohlásil, že možnost 3D tisku hmatové kůže by mohla vést k vytvoření robotů, kteří by byli mnohem obratnější, a zároveň v oblasti protetiky zvýšit výkon poskytnutím vestavěného hmatu.

Lepora a jeho tým vyvinuli umělý koneček prstu pomocí 3D tisku špendlíkovitých papil, které napodobují pohyb kůže mezi její vnitřní a vnější vrstvou. Tým byl dle slov profesora překvapen, jak moc je dotek špičky robotického prstu blízký skutečné kůži.

Jak přesná je tedy umělá špička prstu? Tým zaznamenal blízkou shodu mezi signály umělého konečku prstu a lidskými nervovými signály, ale zároveň zjistil, že špička není tak citlivá na jemné detaily. Důvodem může být to, že umělá kůže je tlustší než ta lidská, takže tým nyní zkoumá, jak 3D struktury tisknout ve stejném měřítku.

Vědci doufají, že jejich technologie dokáže zlepšit produktivitu v průmyslovém prostředí. Profesor Lepora uvedl, že v jeho laboratoři se více zaměřují na integraci umělých konečků prstů do rukou robota, aby tyto ruce měly větší autonomii a obratnost i při využití umělé inteligence. Cílem je, aby roboti byli schopni provádět úkoly, které by jinak museli dělat lidé.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Od záchranných dronů po plavčíky s umělou inteligencí: Technologie, díky které jsou pláže a bazény bezpečnější

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…