Holokaust je stále palčivým tématem, ačkoliv od druhé světové války už uplynulo několik desítek let. Vyrovnat se s minulostí by mohla pomoci umělá inteligence. Pomáhá totiž na historických fotografiích rozpoznat oběti a přeživší holokaustu, uvedl server Radio Wave.
Webová stránka From Numbers to Names (Od čísel ke jménům) využívá umělou inteligenci k rozpoznávání obličejů. Ty analyzuje a následně hledá potenciální shody u archivních fotografií. Projekt může usnadnit identifikaci osob, jejichž totožnost je v současné době neznámá. Technologie například už zvládla rozpoznat Blanche Fixlerovou, které je nyní 86 let.
Snímek pořízený ve Francii během druhé světové války podle její tváře nalezla umělá inteligence. Žena do té doby fotografii nikdy neviděla. Okamžitě však poznala další dosud neztotožněné lidi ze snímku a přiřadila k nim jména. Vývojářům programu a Muzeu holokaustu v USA tak poskytla nové informace, se kterými teď mohou pracovat.
Blanche se původně jmenovala Bronia. Před tím, než její rodinu začali hledat nacisté, žila v Polsku. Její matka a sourozenci byli zavražděni, ona se však zachránila díky tetě Rose, která ji ukryla. Technologie by nyní mohla pomoci dalším přeživším rozvzpomenout se na svou minulost.
Zdroj: Radio Wave, BBC
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…