Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Holokaust je stále palčivým tématem, ačkoliv od druhé světové války už uplynulo několik desítek let. Vyrovnat se s minulostí by mohla pomoci umělá inteligence. Pomáhá totiž na historických fotografiích rozpoznat oběti a přeživší holokaustu, uvedl server Radio Wave.

Webová stránka From Numbers to Names (Od čísel ke jménům) využívá umělou inteligenci k rozpoznávání obličejů. Ty analyzuje a následně hledá potenciální shody u archivních fotografií. Projekt může usnadnit identifikaci osob, jejichž totožnost je v současné době neznámá. Technologie například už zvládla rozpoznat Blanche Fixlerovou, které je nyní 86 let.

Snímek pořízený ve Francii během druhé světové války podle její tváře nalezla umělá inteligence. Žena do té doby fotografii nikdy neviděla. Okamžitě však poznala další dosud neztotožněné lidi ze snímku a přiřadila k nim jména. Vývojářům programu a Muzeu holokaustu v USA tak poskytla nové informace, se kterými teď mohou pracovat.

Blanche se původně jmenovala Bronia. Před tím, než její rodinu začali hledat nacisté, žila v Polsku. Její matka a sourozenci byli zavražděni, ona se však zachránila díky tetě Rose, která ji ukryla. Technologie by nyní mohla pomoci dalším přeživším rozvzpomenout se na svou minulost.

Zdroj: Radio Wave, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…