Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence může sledovat zdraví korálových útesů prostřednictvím „písní“: Jak takový korál zní?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci ve Spojeném království vynalezli systém umělé inteligence ke sledování zdraví korálových útesů – a to vše prostřednictvím síly „korálové písně“, píše server Euro News.

Zvukové scenérie korálových útesů jsou složité a rozmanité, přičemž i ryby a další tvorové přispívají k široké škále zvuků, které prostředí produkuje a které mohou sloužit jako způsob, jak sledovat, do jaké míry je konkrétní útes zdravý. Zdravé útesy jsou totiž oproti těm degradovaným o dost hlučnější. Lze zachytit například praskání krevet, které zní podobně jako praskání táborového ohně, různé druhy zvuků od různých ryb, které mohou mít podobu jekotu, mručení a klepání, zkrátka všemožné zvuky, které by člověk od ryby nečekal. Proces analýzy těchto zvukových kulis však může být často pracný a časově náročný, a právě zde může nová technologie udělat zásadní rozdíl.

V rámci nové studie vědci z univerzity v Exeter vystavili počítačový algoritmus záznamům zdravých i degradovaných útesů a trénovali stroj, aby mezi nimi rozlišoval. Systém poté analyzoval nové záznamy a podařilo se mu správně identifikovat zdraví útesu v 92 procentech případů.

Ilustrační foto: Pixabay

Použití umělé inteligence k záchraně korálových útesů

Sledování zdraví korálového útesu prostřednictvím jeho zvukových ploch je snadný způsob, jak se dozvědět o stavu jeho přirozeného prostředí, aniž by bylo potřeba využívat vizuální metody, jako je posílání zkušených potápěčů.

„Můžeme jednoduše pustit hydrofon do vody, nechat ho tam týdny nebo měsíce, a získáme tak opravdu snadný způsov shromažďování dlouhodobého souboru dat,“ řekl Ben Williams, hlavní autor výzkumu.

Tato nová technologie by mohla přispět k boji za zachování zbývajících světových korálových útesů, které jsou životně důležitými indikátory změny životního prostředí a jsou také obzvláště zranitelné vůči těmto změnám. Tyto útesy jsou zásadním zdrojem potravy a chrání pobřeží nízko položených ostrovních států.

Williams uvedl, že v budoucnu by se práce týmu mohla rozšířit na místa po celém světě, aby pomohla v dalších projektech týkajících se ochrany korálových útesů.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…