Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence může sledovat zdraví korálových útesů prostřednictvím „písní“: Jak takový korál zní?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci ve Spojeném království vynalezli systém umělé inteligence ke sledování zdraví korálových útesů – a to vše prostřednictvím síly „korálové písně“, píše server Euro News.

Zvukové scenérie korálových útesů jsou složité a rozmanité, přičemž i ryby a další tvorové přispívají k široké škále zvuků, které prostředí produkuje a které mohou sloužit jako způsob, jak sledovat, do jaké míry je konkrétní útes zdravý. Zdravé útesy jsou totiž oproti těm degradovaným o dost hlučnější. Lze zachytit například praskání krevet, které zní podobně jako praskání táborového ohně, různé druhy zvuků od různých ryb, které mohou mít podobu jekotu, mručení a klepání, zkrátka všemožné zvuky, které by člověk od ryby nečekal. Proces analýzy těchto zvukových kulis však může být často pracný a časově náročný, a právě zde může nová technologie udělat zásadní rozdíl.

V rámci nové studie vědci z univerzity v Exeter vystavili počítačový algoritmus záznamům zdravých i degradovaných útesů a trénovali stroj, aby mezi nimi rozlišoval. Systém poté analyzoval nové záznamy a podařilo se mu správně identifikovat zdraví útesu v 92 procentech případů.

Ilustrační foto: Pixabay

Použití umělé inteligence k záchraně korálových útesů

Sledování zdraví korálového útesu prostřednictvím jeho zvukových ploch je snadný způsob, jak se dozvědět o stavu jeho přirozeného prostředí, aniž by bylo potřeba využívat vizuální metody, jako je posílání zkušených potápěčů.

„Můžeme jednoduše pustit hydrofon do vody, nechat ho tam týdny nebo měsíce, a získáme tak opravdu snadný způsov shromažďování dlouhodobého souboru dat,“ řekl Ben Williams, hlavní autor výzkumu.

Tato nová technologie by mohla přispět k boji za zachování zbývajících světových korálových útesů, které jsou životně důležitými indikátory změny životního prostředí a jsou také obzvláště zranitelné vůči těmto změnám. Tyto útesy jsou zásadním zdrojem potravy a chrání pobřeží nízko položených ostrovních států.

Williams uvedl, že v budoucnu by se práce týmu mohla rozšířit na místa po celém světě, aby pomohla v dalších projektech týkajících se ochrany korálových útesů.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…