Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence může sledovat zdraví korálových útesů prostřednictvím „písní“: Jak takový korál zní?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci ve Spojeném království vynalezli systém umělé inteligence ke sledování zdraví korálových útesů – a to vše prostřednictvím síly „korálové písně“, píše server Euro News.

Zvukové scenérie korálových útesů jsou složité a rozmanité, přičemž i ryby a další tvorové přispívají k široké škále zvuků, které prostředí produkuje a které mohou sloužit jako způsob, jak sledovat, do jaké míry je konkrétní útes zdravý. Zdravé útesy jsou totiž oproti těm degradovaným o dost hlučnější. Lze zachytit například praskání krevet, které zní podobně jako praskání táborového ohně, různé druhy zvuků od různých ryb, které mohou mít podobu jekotu, mručení a klepání, zkrátka všemožné zvuky, které by člověk od ryby nečekal. Proces analýzy těchto zvukových kulis však může být často pracný a časově náročný, a právě zde může nová technologie udělat zásadní rozdíl.

V rámci nové studie vědci z univerzity v Exeter vystavili počítačový algoritmus záznamům zdravých i degradovaných útesů a trénovali stroj, aby mezi nimi rozlišoval. Systém poté analyzoval nové záznamy a podařilo se mu správně identifikovat zdraví útesu v 92 procentech případů.

Ilustrační foto: Pixabay

Použití umělé inteligence k záchraně korálových útesů

Sledování zdraví korálového útesu prostřednictvím jeho zvukových ploch je snadný způsob, jak se dozvědět o stavu jeho přirozeného prostředí, aniž by bylo potřeba využívat vizuální metody, jako je posílání zkušených potápěčů.

„Můžeme jednoduše pustit hydrofon do vody, nechat ho tam týdny nebo měsíce, a získáme tak opravdu snadný způsov shromažďování dlouhodobého souboru dat,“ řekl Ben Williams, hlavní autor výzkumu.

Tato nová technologie by mohla přispět k boji za zachování zbývajících světových korálových útesů, které jsou životně důležitými indikátory změny životního prostředí a jsou také obzvláště zranitelné vůči těmto změnám. Tyto útesy jsou zásadním zdrojem potravy a chrání pobřeží nízko položených ostrovních států.

Williams uvedl, že v budoucnu by se práce týmu mohla rozšířit na místa po celém světě, aby pomohla v dalších projektech týkajících se ochrany korálových útesů.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…