Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Uháčkovaný vánoční strom z Proseče se zapsal do knihy rekordů

Zdroj fotografií: Spolek P.A.S.E.K.Y.

Že vánoční strom na náměstí nemusí být jen živý z lesa, ukázali členové spolku P.A.S.E.K.Y. z Proseče na Chrudimsku. Ti jedličku na náměstí uháčkovali a upletli. V obci tak nyní mají kromě běžného vánočního stromku s ozdobami také stromeček vlastnoručně vyrobený.

Upletený a uháčkovaný strom devíti místními ženami není žádný trpaslík, měří přes čtyři metry. Práce na něm zabrala několik týdnů. Každá ze zapojených žen vyráběla čtverce o velikosti 20 krát 20 centimetrů, přičemž vzory mohly být různé, okraje povinně zelené. Uprostřed čtverců se nacházejí srdce, svíčky, vločky, stromy, zvonky nebo sněhuláci. Následně hotové čtverce sešily dohromady. Mužská část spolku pak vyrobila konstrukci – svařili ocelové pruty do tvaru kuželu a ty pokryli pletivem, aby háčkovaný a pletený pléd složený z 258 čtverců na kovové kostře držel.

Spolek se s pleteným vánočním stromem zapsal do knihy českých rekordů, přičemž drží již třetí rekordní počin. V minulých letech tamní ženy vyrobily obří kraslici z proutí a před dvěma lety spolek vytvořil vánoční osmicípou hvězdu na rozhlednu Terezka. Je svařená opět z ocelových tyčí a kolem ní se vine světelný kabel. Na rozhledně svítí vždy od začátku adventu do Tří králů.

Zdroj: tyden.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.