Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Uháčkovaný vánoční strom z Proseče se zapsal do knihy rekordů

Zdroj fotografií: Spolek P.A.S.E.K.Y.

Že vánoční strom na náměstí nemusí být jen živý z lesa, ukázali členové spolku P.A.S.E.K.Y. z Proseče na Chrudimsku. Ti jedličku na náměstí uháčkovali a upletli. V obci tak nyní mají kromě běžného vánočního stromku s ozdobami také stromeček vlastnoručně vyrobený.

Upletený a uháčkovaný strom devíti místními ženami není žádný trpaslík, měří přes čtyři metry. Práce na něm zabrala několik týdnů. Každá ze zapojených žen vyráběla čtverce o velikosti 20 krát 20 centimetrů, přičemž vzory mohly být různé, okraje povinně zelené. Uprostřed čtverců se nacházejí srdce, svíčky, vločky, stromy, zvonky nebo sněhuláci. Následně hotové čtverce sešily dohromady. Mužská část spolku pak vyrobila konstrukci – svařili ocelové pruty do tvaru kuželu a ty pokryli pletivem, aby háčkovaný a pletený pléd složený z 258 čtverců na kovové kostře držel.

Spolek se s pleteným vánočním stromem zapsal do knihy českých rekordů, přičemž drží již třetí rekordní počin. V minulých letech tamní ženy vyrobily obří kraslici z proutí a před dvěma lety spolek vytvořil vánoční osmicípou hvězdu na rozhlednu Terezka. Je svařená opět z ocelových tyčí a kolem ní se vine světelný kabel. Na rozhledně svítí vždy od začátku adventu do Tří králů.

Zdroj: tyden.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…