Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět žije plovoucími solárními panely

První česká fotovoltaická elektrárna se nyní testuje ve Štěchovicích. Foto: ČEZ

Při hledání nových možností, jak získávat energii, došli výzkumníci k možnosti umístění solárních panelů na vodu. Celkové náklady jsou možná o něco vyšší než u klasických pozemních solárních panelů, ovšem voda dodává v létě cenné chlazení. Kde všude už takto získávají energii a jak je na tom Česko?

Plovoucí solární panely často vznikají na přehradách, nádržích či v lomech a jsou spojené s hydroelektrárnami. Poprvé je instalovali ve Francii v roce 2019. Portugalci mají 840 solárních panelů na vodě, největší instalaci v Evropě má ovšem Nizozemsko a vyrobí 25 gigawatt hodin elektrické energie ročně naprosto bez emisí.

Pozadu ale není ani Asie – v Thajsku mají fotovoltaickou elektrárnu o velikosti sedmdesáti fotbalových hřišť. Nedávno se soláry na vodě začali také v Jižní Koreji, kde tento skvělý nápad dovedli k naprosté dokonalosti. Na přehradě Hapčchon se vznáší 92 tisíc solárních panelů ve tvaru obřích květů. Fotovoltaika tedy může přírodu také zvelebovat.

Plovoucí solární panely ve tvaru květů z Jižní Koreje. Foto: Scotra

Plovoucí solární panely se hodí pro země, které nemají dostatek prostoru pro vybudování obřích elektráren. Nezasahují do krajiny, a tak efektivně využijí nepoužívané vodní plochy. Panely přispívají ke snižování výparu vody, zadržují vodu v krajině a zpomalují tvorbu sinic. Napojení na hydroelektrárny je praktické a vygenerovaná energie tak vede rovnou k zástavbám v okolí.

Ani Česká republika není pozadu


V loňském roce představil ČEZ vizi Čistá Energie Zítřka, díky které chce vytvořit obnovitelné zdroje o výkonu 1,5 gigawattu do roku 2025 a počítá s až 6 gigawatty do roku 2030. Představit si to můžete jako výkon tří jaderných elektráren typu Dukovany nebo Temelín.

Hladina vodní nádrže ve Štěchovicích se solárními panely. Foto: ČEZ

Během letošní zimy a jara testuje ČEZ fotovoltaiku na hladině vodní nádrže přečerpávací elektrárny Štěchovice. Testuje se jak konstrukce, tak třeba odolnost vůči ledu a sněhové pokrývce. Dohromady zde umístili 48 panelů, které jsou na stříškách, a tak mají nižší sklon. Energii tak vyrábí celý den a ne jen během poledne.

V létě by energie měla putovat už do blízkých domácností. Ročně by fotovoltaika ve Štěchovicích mohla vyrobit stovky megawatt hodin bezemisní elektřiny.

Zdroj: CzechCrunch, ČEZ

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Seznamte se s nečekaným objevem. Je jím rekordní hvězda

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…