Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět žije plovoucími solárními panely

První česká fotovoltaická elektrárna se nyní testuje ve Štěchovicích. Foto: ČEZ

Při hledání nových možností, jak získávat energii, došli výzkumníci k možnosti umístění solárních panelů na vodu. Celkové náklady jsou možná o něco vyšší než u klasických pozemních solárních panelů, ovšem voda dodává v létě cenné chlazení. Kde všude už takto získávají energii a jak je na tom Česko?

Plovoucí solární panely často vznikají na přehradách, nádržích či v lomech a jsou spojené s hydroelektrárnami. Poprvé je instalovali ve Francii v roce 2019. Portugalci mají 840 solárních panelů na vodě, největší instalaci v Evropě má ovšem Nizozemsko a vyrobí 25 gigawatt hodin elektrické energie ročně naprosto bez emisí.

Pozadu ale není ani Asie – v Thajsku mají fotovoltaickou elektrárnu o velikosti sedmdesáti fotbalových hřišť. Nedávno se soláry na vodě začali také v Jižní Koreji, kde tento skvělý nápad dovedli k naprosté dokonalosti. Na přehradě Hapčchon se vznáší 92 tisíc solárních panelů ve tvaru obřích květů. Fotovoltaika tedy může přírodu také zvelebovat.

Plovoucí solární panely ve tvaru květů z Jižní Koreje. Foto: Scotra

Plovoucí solární panely se hodí pro země, které nemají dostatek prostoru pro vybudování obřích elektráren. Nezasahují do krajiny, a tak efektivně využijí nepoužívané vodní plochy. Panely přispívají ke snižování výparu vody, zadržují vodu v krajině a zpomalují tvorbu sinic. Napojení na hydroelektrárny je praktické a vygenerovaná energie tak vede rovnou k zástavbám v okolí.

Ani Česká republika není pozadu


V loňském roce představil ČEZ vizi Čistá Energie Zítřka, díky které chce vytvořit obnovitelné zdroje o výkonu 1,5 gigawattu do roku 2025 a počítá s až 6 gigawatty do roku 2030. Představit si to můžete jako výkon tří jaderných elektráren typu Dukovany nebo Temelín.

Hladina vodní nádrže ve Štěchovicích se solárními panely. Foto: ČEZ

Během letošní zimy a jara testuje ČEZ fotovoltaiku na hladině vodní nádrže přečerpávací elektrárny Štěchovice. Testuje se jak konstrukce, tak třeba odolnost vůči ledu a sněhové pokrývce. Dohromady zde umístili 48 panelů, které jsou na stříškách, a tak mají nižší sklon. Energii tak vyrábí celý den a ne jen během poledne.

V létě by energie měla putovat už do blízkých domácností. Ročně by fotovoltaika ve Štěchovicích mohla vyrobit stovky megawatt hodin bezemisní elektřiny.

Zdroj: CzechCrunch, ČEZ

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…