Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svět žije plovoucími solárními panely

První česká fotovoltaická elektrárna se nyní testuje ve Štěchovicích. Foto: ČEZ

Při hledání nových možností, jak získávat energii, došli výzkumníci k možnosti umístění solárních panelů na vodu. Celkové náklady jsou možná o něco vyšší než u klasických pozemních solárních panelů, ovšem voda dodává v létě cenné chlazení. Kde všude už takto získávají energii a jak je na tom Česko?

Plovoucí solární panely často vznikají na přehradách, nádržích či v lomech a jsou spojené s hydroelektrárnami. Poprvé je instalovali ve Francii v roce 2019. Portugalci mají 840 solárních panelů na vodě, největší instalaci v Evropě má ovšem Nizozemsko a vyrobí 25 gigawatt hodin elektrické energie ročně naprosto bez emisí.

Pozadu ale není ani Asie – v Thajsku mají fotovoltaickou elektrárnu o velikosti sedmdesáti fotbalových hřišť. Nedávno se soláry na vodě začali také v Jižní Koreji, kde tento skvělý nápad dovedli k naprosté dokonalosti. Na přehradě Hapčchon se vznáší 92 tisíc solárních panelů ve tvaru obřích květů. Fotovoltaika tedy může přírodu také zvelebovat.

Plovoucí solární panely ve tvaru květů z Jižní Koreje. Foto: Scotra

Plovoucí solární panely se hodí pro země, které nemají dostatek prostoru pro vybudování obřích elektráren. Nezasahují do krajiny, a tak efektivně využijí nepoužívané vodní plochy. Panely přispívají ke snižování výparu vody, zadržují vodu v krajině a zpomalují tvorbu sinic. Napojení na hydroelektrárny je praktické a vygenerovaná energie tak vede rovnou k zástavbám v okolí.

Ani Česká republika není pozadu


V loňském roce představil ČEZ vizi Čistá Energie Zítřka, díky které chce vytvořit obnovitelné zdroje o výkonu 1,5 gigawattu do roku 2025 a počítá s až 6 gigawatty do roku 2030. Představit si to můžete jako výkon tří jaderných elektráren typu Dukovany nebo Temelín.

Hladina vodní nádrže ve Štěchovicích se solárními panely. Foto: ČEZ

Během letošní zimy a jara testuje ČEZ fotovoltaiku na hladině vodní nádrže přečerpávací elektrárny Štěchovice. Testuje se jak konstrukce, tak třeba odolnost vůči ledu a sněhové pokrývce. Dohromady zde umístili 48 panelů, které jsou na stříškách, a tak mají nižší sklon. Energii tak vyrábí celý den a ne jen během poledne.

V létě by energie měla putovat už do blízkých domácností. Ročně by fotovoltaika ve Štěchovicích mohla vyrobit stovky megawatt hodin bezemisní elektřiny.

Zdroj: CzechCrunch, ČEZ

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…