Při hledání nových možností, jak získávat energii, došli výzkumníci k možnosti umístění solárních panelů na vodu. Celkové náklady jsou možná o něco vyšší než u klasických pozemních solárních panelů, ovšem voda dodává v létě cenné chlazení. Kde všude už takto získávají energii a jak je na tom Česko?
Plovoucí solární panely často vznikají na přehradách, nádržích či v lomech a jsou spojené s hydroelektrárnami. Poprvé je instalovali ve Francii v roce 2019. Portugalci mají 840 solárních panelů na vodě, největší instalaci v Evropě má ovšem Nizozemsko a vyrobí 25 gigawatt hodin elektrické energie ročně naprosto bez emisí.
Pozadu ale není ani Asie – v Thajsku mají fotovoltaickou elektrárnu o velikosti sedmdesáti fotbalových hřišť. Nedávno se soláry na vodě začali také v Jižní Koreji, kde tento skvělý nápad dovedli k naprosté dokonalosti. Na přehradě Hapčchon se vznáší 92 tisíc solárních panelů ve tvaru obřích květů. Fotovoltaika tedy může přírodu také zvelebovat.
Plovoucí solární panely se hodí pro země, které nemají dostatek prostoru pro vybudování obřích elektráren. Nezasahují do krajiny, a tak efektivně využijí nepoužívané vodní plochy. Panely přispívají ke snižování výparu vody, zadržují vodu v krajině a zpomalují tvorbu sinic. Napojení na hydroelektrárny je praktické a vygenerovaná energie tak vede rovnou k zástavbám v okolí.
V loňském roce představil ČEZ vizi Čistá Energie Zítřka, díky které chce vytvořit obnovitelné zdroje o výkonu 1,5 gigawattu do roku 2025 a počítá s až 6 gigawatty do roku 2030. Představit si to můžete jako výkon tří jaderných elektráren typu Dukovany nebo Temelín.
Během letošní zimy a jara testuje ČEZ fotovoltaiku na hladině vodní nádrže přečerpávací elektrárny Štěchovice. Testuje se jak konstrukce, tak třeba odolnost vůči ledu a sněhové pokrývce. Dohromady zde umístili 48 panelů, které jsou na stříškách, a tak mají nižší sklon. Energii tak vyrábí celý den a ne jen během poledne.
V létě by energie měla putovat už do blízkých domácností. Ročně by fotovoltaika ve Štěchovicích mohla vyrobit stovky megawatt hodin bezemisní elektřiny.
Zdroj: CzechCrunch, ČEZ
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…