Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tým českých vědců se znovu vydal za dobrodružstvím. Kam česká expedice vyrazila?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

V polovině prosince si osm Čechů sbalilo věci a vydali se za dobrodružstvím na Antarktidu. Nezastavila je ani pandemie. Jedná se o další část Českého antarktického výzkumného programu, v rámci kterého odborníci provádí v dané oblasti terénní výzkum.

„Tým musí především posbírat data ze všech meteostanic v okolí základny, kterých je zhruba dvacet, a data a nasbírané vzorky pak dovézt zpět k dalšímu výzkumu,“ popsala hlavní cíl výpravy redakce magazínu Masarykovy univerzity. Zoologické výzkumy se budou týkat ptáků, například rybáků, buřňáků a tučňáků, i savců, konkrétně tuleňů, lachtanů a rypoušů. Pokud se expedice úspěšně dostane na Antarktidu, počítá se s jejím návratem v březnu. Vedoucím skupiny je klimatolog a zkušený polárník Kamil Láska z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Lékařkou výpravy je Daniela Murínová a vědecko-technickou posádku tvoří geomorfolog a glaciolog Jan Kavan, mikrobiolog Pavel Švec a geomorfoložka Jana Smolíková. Ke skupině vědců z Masarykovy univerzity se přidal i glaciolog Zbyněk Engel z Univerzity Karlovy v Praze. O chod stanice se postarají technici ze společnosti Czechoslovak Ocean Shipping František Vorel a Tomáš Spáčil.

Nejedná se o bezstarostnou akci. Už jen dopravit se na Antarktidu je v současnosti oříšek. Letošní expedice odletěla z Prahy dopoledne ve středu 16. prosince a přes Frankfurt, Madrid a Santiago de Chile zamířila do Punta Arenas. Ihned po příletu nastoupili čtrnáctidenní karanténu v hotelu, během které jsou dvakrát testováni na koronavirus. Pouze negativní PCR testy jim umožní pokračovat na začátku ledna na palubě lodi Fuentealba až na stanici J. G. Mendela, která se nachází u východního pobřeží Antarktického poloostrova.

Zdroj: MUNI, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…