Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tým českých vědců se znovu vydal za dobrodružstvím. Kam česká expedice vyrazila?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

V polovině prosince si osm Čechů sbalilo věci a vydali se za dobrodružstvím na Antarktidu. Nezastavila je ani pandemie. Jedná se o další část Českého antarktického výzkumného programu, v rámci kterého odborníci provádí v dané oblasti terénní výzkum.

„Tým musí především posbírat data ze všech meteostanic v okolí základny, kterých je zhruba dvacet, a data a nasbírané vzorky pak dovézt zpět k dalšímu výzkumu,“ popsala hlavní cíl výpravy redakce magazínu Masarykovy univerzity. Zoologické výzkumy se budou týkat ptáků, například rybáků, buřňáků a tučňáků, i savců, konkrétně tuleňů, lachtanů a rypoušů. Pokud se expedice úspěšně dostane na Antarktidu, počítá se s jejím návratem v březnu. Vedoucím skupiny je klimatolog a zkušený polárník Kamil Láska z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Lékařkou výpravy je Daniela Murínová a vědecko-technickou posádku tvoří geomorfolog a glaciolog Jan Kavan, mikrobiolog Pavel Švec a geomorfoložka Jana Smolíková. Ke skupině vědců z Masarykovy univerzity se přidal i glaciolog Zbyněk Engel z Univerzity Karlovy v Praze. O chod stanice se postarají technici ze společnosti Czechoslovak Ocean Shipping František Vorel a Tomáš Spáčil.

Nejedná se o bezstarostnou akci. Už jen dopravit se na Antarktidu je v současnosti oříšek. Letošní expedice odletěla z Prahy dopoledne ve středu 16. prosince a přes Frankfurt, Madrid a Santiago de Chile zamířila do Punta Arenas. Ihned po příletu nastoupili čtrnáctidenní karanténu v hotelu, během které jsou dvakrát testováni na koronavirus. Pouze negativní PCR testy jim umožní pokračovat na začátku ledna na palubě lodi Fuentealba až na stanici J. G. Mendela, která se nachází u východního pobřeží Antarktického poloostrova.

Zdroj: MUNI, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Tvář páníčka ovlivňuje náladu psů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…