Tradice jen tak nevymizí. Nezlikvidoval je covid a vypadá to, že jejich zachování nezabrání ani současná situace. Bednáři v Plzeňském Prazdroji se rozšiřují o sedmého člena, jak uvedl výrobce piva na svém webu.
Parta bednářů se rozšířila po čtyřech letech o dalšího pracovníka. Po tříletém učení v pozici tovaryše složil mistrovskou zkoušku, při níž musel vyrobit dřevěný soudek, naplnit ho pivem a představit vedoucímu týmu.
Parta bednářů v Prazdroji je poslední pokračovatelkou tohoto kdysi tradičního pivovarnického řemesla pracující přímo v pivovaru. Prazdroj má ve svých sklepích přes 100 ležáckých dřevěných sudů, které bednáři udržují a opravují. Na jaře a na podzim část prázdných sudů vyvalí ze sklepů a vysmolí. Jedná se o tradiční postup údržby. Jde v podstatě o dezinfekci před opětovným naplněním sudu pivem. Této práci se věnují právě bednáři, kteří jsou na ni specialisté. Není to totiž tak snadné, jak se může na první pohled jevit. Velký ležácký sud má objem až 40 hektolitrů a prázdný váží 800 kilogramů, proto práce vyžaduje přítomnost všech členů party a hodně opatrnosti.
Zdroj: České noviny, Prazdroj
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…