Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tradiční řemeslo má nového odchovance. Prazdroj rozšířil tým bednářů

2 minuty radosti
Foto: Prazdroj

Tradice jen tak nevymizí. Nezlikvidoval je covid a vypadá to, že jejich zachování nezabrání ani současná situace. Bednáři v Plzeňském Prazdroji se rozšiřují o sedmého člena, jak uvedl výrobce piva na svém webu.

Parta bednářů se rozšířila po čtyřech letech o dalšího pracovníka. Po tříletém učení v pozici tovaryše složil mistrovskou zkoušku, při níž musel vyrobit dřevěný soudek, naplnit ho pivem a představit vedoucímu týmu.

Parta bednářů v Prazdroji je poslední pokračovatelkou tohoto kdysi tradičního pivovarnického řemesla pracující přímo v pivovaru. Prazdroj má ve svých sklepích přes 100 ležáckých dřevěných sudů, které bednáři udržují a opravují. Na jaře a na podzim část prázdných sudů vyvalí ze sklepů a vysmolí. Jedná se o tradiční postup údržby. Jde v podstatě o dezinfekci před opětovným naplněním sudu pivem. Této práci se věnují právě bednáři, kteří jsou na ni specialisté. Není to totiž tak snadné, jak se může na první pohled jevit. Velký ležácký sud má objem až 40 hektolitrů a prázdný váží 800 kilogramů, proto práce vyžaduje přítomnost všech členů party a hodně opatrnosti.

Zdroj: České noviny, Prazdroj

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…