Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tokijské gejši je 91 a do důchodu se nechystá

Yuko Asakusa, gejša z Tokia, se svému povolání věnuje už od 16 let. A i když nedávno oslavila úctyhodných jedenadevadesát, odchod do důchodu rozhodně neplánuje. Stále má totiž plno klientů, kteří jsou s ní velmi spokojení a plní její rezervační kalendář na dlouho dopředu.

Gejša je označením pro profesionální společnici, které pochází původem z japonštiny. Hlavním úkolem takové společnice je bavit muže. K tomu využívají tanec, zpěv anebo třeba vtip. Pobavení muži pak svým společnicím platí mnohdy horentní sumy dle toho, jak moc si zábavu užili. Avšak v 21. století popularita tohoto tradičního povolání klesá a gejš je tak stále méně. Možná i proto je Yuko Asakusa se svou aktivitou i přes svůj vysoký věk nebývale oblíbená.

Fumi Kikuchi, jak se Yuko původně jmenuje, se v rámci své práce neustále snaží držet krok se svou o 57 let mladší kolegyní. A rozhodně nemá o klienty nouzi. Její diář zahrnuje až 20 rezervací měsíčně.

„Je mi stále jen 91 let,“ říká Yuko, jež chtěla být gejšou už od mala. Svůj sen začala uskutečňovat ve 13 letech, kdy začala jako učednice. O několik let později se pak sama stala gejšou. V tomto rozhodnutí je velice ovlivnily filmy i její matka.

Tato nejstarší tokijská gejša se však kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže povolání věnovat naplno, a proto ze svého repertoáru vynechala tanec. Stále však zpívá a hraje na japonský nástroj Shamisen. A baví všechny přítomné svým humorem.

„Není to o tom tuto práci dělat do konkrétního věku, budu gejšou po celý svůj život. Není pro mě žádné omezení, jedině až smrt,“ říká s úsměvem Yuko.

Kromě své práce se také věnuje mladší generaci, kterou se snaží zasvětit do této tradiční disciplíny gejš.

Zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/341442-nejstarsi-tokijske-gejse-je-91-let-do-duchodu-se-vsak-nechysta.html; https://www.youtube.com/watch?v=ZxDL860EMtg

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…