Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tokijské gejši je 91 a do důchodu se nechystá

Yuko Asakusa, gejša z Tokia, se svému povolání věnuje už od 16 let. A i když nedávno oslavila úctyhodných jedenadevadesát, odchod do důchodu rozhodně neplánuje. Stále má totiž plno klientů, kteří jsou s ní velmi spokojení a plní její rezervační kalendář na dlouho dopředu.

Gejša je označením pro profesionální společnici, které pochází původem z japonštiny. Hlavním úkolem takové společnice je bavit muže. K tomu využívají tanec, zpěv anebo třeba vtip. Pobavení muži pak svým společnicím platí mnohdy horentní sumy dle toho, jak moc si zábavu užili. Avšak v 21. století popularita tohoto tradičního povolání klesá a gejš je tak stále méně. Možná i proto je Yuko Asakusa se svou aktivitou i přes svůj vysoký věk nebývale oblíbená.

Fumi Kikuchi, jak se Yuko původně jmenuje, se v rámci své práce neustále snaží držet krok se svou o 57 let mladší kolegyní. A rozhodně nemá o klienty nouzi. Její diář zahrnuje až 20 rezervací měsíčně.

„Je mi stále jen 91 let,“ říká Yuko, jež chtěla být gejšou už od mala. Svůj sen začala uskutečňovat ve 13 letech, kdy začala jako učednice. O několik let později se pak sama stala gejšou. V tomto rozhodnutí je velice ovlivnily filmy i její matka.

Tato nejstarší tokijská gejša se však kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže povolání věnovat naplno, a proto ze svého repertoáru vynechala tanec. Stále však zpívá a hraje na japonský nástroj Shamisen. A baví všechny přítomné svým humorem.

„Není to o tom tuto práci dělat do konkrétního věku, budu gejšou po celý svůj život. Není pro mě žádné omezení, jedině až smrt,“ říká s úsměvem Yuko.

Kromě své práce se také věnuje mladší generaci, kterou se snaží zasvětit do této tradiční disciplíny gejš.

Zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/341442-nejstarsi-tokijske-gejse-je-91-let-do-duchodu-se-vsak-nechysta.html; https://www.youtube.com/watch?v=ZxDL860EMtg

Související články

Společnost

Inspirujme se! Fyzicky nejzdatnější jsou Japonci nad 65 let

Ze světa

V japonském hotelu hosty obsluhují roboti

Ze světa

Japonský vynález vám vybere tričko podle nálady

Ze světa

V Japonsku fungují pečovatelské domy pro stará zvířata

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory