Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tofu jinak: Seznamte se s prvním udržitelným vínem na světě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Z bledě žluté tekutiny, kterou tvoří zbytková odpadní voda z nedaleké továrny na tofu, vyrábí nový startup SinFooTech se sídlem v Singapuru vyrábí udržitelné víno. Informaci přinesl server Euro News.

Startup zaměřující se na recyklaci vedlejších produktů v potravinářském průmyslu vyrábí ve své malé palírně na západním okraji Singapuru asi 1 000 až 2 000 litrů sójového vína měsíčně. Odpad se shromažďuje a odváží do nedalekého lihovaru, kde do něj pivovarníci přidávají kvasnice a cukr. Směs se poté vloží do nádrže, kde fermentuje v rozmezí mezi dvěma až šesti týdny.

Pivovarníci musí víno vyrobit během několika hodin po sběru sójové syrovátky, protože tekutina se rychle kazí. Nápoj s názvem Sachi má 5,8 procenta alkoholu a je podobný cideru nebo dezertnímu vínu. Ale ti, kteří ochutnali tento nápoj vyrobený ze sójové syrovátky, říkají, že je to opravdu speciální chuťový zážitek.

Zdroj: Enterprise Singapore

Jak si Singapur vede v oblasti udržitelnosti potravin?

Singapur se stal centrem pro vývoj inovativních potravin budoucnosti. Startupy vyrábějí zboží od mořských plodů vypěstovaných v laboratoři až po knedlíky vyrobené z tropického ovoce místo vepřového masa. Aktuálně se 500mililitrová láhev sójového vína prodává za 26 eur. SinFooTech mimo jiné vyvíjí vyzrálou lihovinu, která je podobná whisky, a plánuje rozšířit výrobu prostřednictvím automatizace pracovní síly.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…