Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To si piš! Iniciativa podporuje mladé lidi v tvorbě poezie

Zdroj fotky: FB Mladí básníci pražští - To si piš

Že poezie patří jen do povinné četby v hodinách literatury na střední škole? Tak přesně to si nemyslí skupina nadšenců, která stojí za projektem To si piš. V rámci něj chce mladým lidem zprostředkovat bližší kontakt s poezií.

„Základem projektu je především rozšířit povědomí o poezii, konkrétněji o současné poezii, do řad mladých nebo méně zkušených autorů,“ vysvětlují hlavní myšlenku iniciátoři projektu, jimiž je skupina s nadsázkou pojmenovaná Mladí básníci pražští.

Podle nich je tvorba současných básníků pro širokou veřejnost těžko dostupná a nepochopitelná. To chtějí změnit. „Především nám jde o to, rozevřít dosud poněkud uzavřené kruhy poezie, kam se dostane povětšinou jen student některé z příslušných fakult a ostatní zůstávají buď nepřijati, nebo odrazeni,“ uvádějí mladí básníci.

Uskupení se proto rozhodlo uspořádat poetické workshopy s literárními odborníky a mladé lidi motivovat k tvůrčímu psaní. Začínajícím autorům tak nabízejí možnost sebezdokonalení pod kvalitním vedením. Zdarma.

Iniciativa Mladí básníci pražští vznikla loni v létě s cílem přiblížit poezii mladé generaci. Pravidelně pořádá autorská čtení, účastní se různých akcí a nabízí autorům příležitost vystoupit s vlastní tvorbou.

První ze série workshopů se uskuteční 22. listopadu, povede ho Jarmila Hannah Čermáková. Další bude následovat 12. prosince. Zájemci se o workshopech mohou dozvědět na facebookové stránce iniciativy. Ta má navíc v plánu uspořádat pro účastníky představení, kde budou moci se svou tvorbou vystoupit, a také vydání souborného almanachu s díly mladých básníků. V tom jim pomohla crowdfundingová kampaň, díky které vybrali potřebné peníze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.