Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To si piš! Iniciativa podporuje mladé lidi v tvorbě poezie

Zdroj fotky: FB Mladí básníci pražští - To si piš

Že poezie patří jen do povinné četby v hodinách literatury na střední škole? Tak přesně to si nemyslí skupina nadšenců, která stojí za projektem To si piš. V rámci něj chce mladým lidem zprostředkovat bližší kontakt s poezií.

„Základem projektu je především rozšířit povědomí o poezii, konkrétněji o současné poezii, do řad mladých nebo méně zkušených autorů,“ vysvětlují hlavní myšlenku iniciátoři projektu, jimiž je skupina s nadsázkou pojmenovaná Mladí básníci pražští.

Podle nich je tvorba současných básníků pro širokou veřejnost těžko dostupná a nepochopitelná. To chtějí změnit. „Především nám jde o to, rozevřít dosud poněkud uzavřené kruhy poezie, kam se dostane povětšinou jen student některé z příslušných fakult a ostatní zůstávají buď nepřijati, nebo odrazeni,“ uvádějí mladí básníci.

Uskupení se proto rozhodlo uspořádat poetické workshopy s literárními odborníky a mladé lidi motivovat k tvůrčímu psaní. Začínajícím autorům tak nabízejí možnost sebezdokonalení pod kvalitním vedením. Zdarma.

Iniciativa Mladí básníci pražští vznikla loni v létě s cílem přiblížit poezii mladé generaci. Pravidelně pořádá autorská čtení, účastní se různých akcí a nabízí autorům příležitost vystoupit s vlastní tvorbou.

První ze série workshopů se uskuteční 22. listopadu, povede ho Jarmila Hannah Čermáková. Další bude následovat 12. prosince. Zájemci se o workshopech mohou dozvědět na facebookové stránce iniciativy. Ta má navíc v plánu uspořádat pro účastníky představení, kde budou moci se svou tvorbou vystoupit, a také vydání souborného almanachu s díly mladých básníků. V tom jim pomohla crowdfundingová kampaň, díky které vybrali potřebné peníze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…