Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To si piš! Iniciativa podporuje mladé lidi v tvorbě poezie

Zdroj fotky: FB Mladí básníci pražští - To si piš

Že poezie patří jen do povinné četby v hodinách literatury na střední škole? Tak přesně to si nemyslí skupina nadšenců, která stojí za projektem To si piš. V rámci něj chce mladým lidem zprostředkovat bližší kontakt s poezií.

„Základem projektu je především rozšířit povědomí o poezii, konkrétněji o současné poezii, do řad mladých nebo méně zkušených autorů,“ vysvětlují hlavní myšlenku iniciátoři projektu, jimiž je skupina s nadsázkou pojmenovaná Mladí básníci pražští.

Podle nich je tvorba současných básníků pro širokou veřejnost těžko dostupná a nepochopitelná. To chtějí změnit. „Především nám jde o to, rozevřít dosud poněkud uzavřené kruhy poezie, kam se dostane povětšinou jen student některé z příslušných fakult a ostatní zůstávají buď nepřijati, nebo odrazeni,“ uvádějí mladí básníci.

Uskupení se proto rozhodlo uspořádat poetické workshopy s literárními odborníky a mladé lidi motivovat k tvůrčímu psaní. Začínajícím autorům tak nabízejí možnost sebezdokonalení pod kvalitním vedením. Zdarma.

Iniciativa Mladí básníci pražští vznikla loni v létě s cílem přiblížit poezii mladé generaci. Pravidelně pořádá autorská čtení, účastní se různých akcí a nabízí autorům příležitost vystoupit s vlastní tvorbou.

První ze série workshopů se uskuteční 22. listopadu, povede ho Jarmila Hannah Čermáková. Další bude následovat 12. prosince. Zájemci se o workshopech mohou dozvědět na facebookové stránce iniciativy. Ta má navíc v plánu uspořádat pro účastníky představení, kde budou moci se svou tvorbou vystoupit, a také vydání souborného almanachu s díly mladých básníků. V tom jim pomohla crowdfundingová kampaň, díky které vybrali potřebné peníze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.