Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To si piš! Iniciativa podporuje mladé lidi v tvorbě poezie

Zdroj fotky: FB Mladí básníci pražští - To si piš

Že poezie patří jen do povinné četby v hodinách literatury na střední škole? Tak přesně to si nemyslí skupina nadšenců, která stojí za projektem To si piš. V rámci něj chce mladým lidem zprostředkovat bližší kontakt s poezií.

„Základem projektu je především rozšířit povědomí o poezii, konkrétněji o současné poezii, do řad mladých nebo méně zkušených autorů,“ vysvětlují hlavní myšlenku iniciátoři projektu, jimiž je skupina s nadsázkou pojmenovaná Mladí básníci pražští.

Podle nich je tvorba současných básníků pro širokou veřejnost těžko dostupná a nepochopitelná. To chtějí změnit. „Především nám jde o to, rozevřít dosud poněkud uzavřené kruhy poezie, kam se dostane povětšinou jen student některé z příslušných fakult a ostatní zůstávají buď nepřijati, nebo odrazeni,“ uvádějí mladí básníci.

Uskupení se proto rozhodlo uspořádat poetické workshopy s literárními odborníky a mladé lidi motivovat k tvůrčímu psaní. Začínajícím autorům tak nabízejí možnost sebezdokonalení pod kvalitním vedením. Zdarma.

Iniciativa Mladí básníci pražští vznikla loni v létě s cílem přiblížit poezii mladé generaci. Pravidelně pořádá autorská čtení, účastní se různých akcí a nabízí autorům příležitost vystoupit s vlastní tvorbou.

První ze série workshopů se uskuteční 22. listopadu, povede ho Jarmila Hannah Čermáková. Další bude následovat 12. prosince. Zájemci se o workshopech mohou dozvědět na facebookové stránce iniciativy. Ta má navíc v plánu uspořádat pro účastníky představení, kde budou moci se svou tvorbou vystoupit, a také vydání souborného almanachu s díly mladých básníků. V tom jim pomohla crowdfundingová kampaň, díky které vybrali potřebné peníze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…