Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový evropský projekt má bojovat proti korupci ve vzdělávání

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na začátku října zástupci Rady Evropy a Ministerstva školství spustili Panevropskou platformu pro etiku, transparentnost a bezúhonnost ve vzdělávání. Iniciativa vychází z myšlenky, že kvalitní vzdělávání lze dosáhnout jedině tehdy, když celá společnost bude dodržovat základní etické zásady ve veřejném i profesním životě.

V rámci nové platformy by měli například odborníci z pěti desítek států společně postupovat proti korupci ve vzdělání či spolupracovat s organizacemi, které se této tématice dlouhodobě věnují. Navážou tak například na činnost Transparency International nebo UNESCO. V plánu je také série diskuzí, které se zaměří například na etiku v práci učitele, plagiátorství ve vzdělávání či zpracovávání závěrečných prací.

Platforma byla spuštěna na začátku října a podpořily ji například ministryně školství Kateřina Valachová nebo generální ředitelka pro demokracii Rady Evropy Snežana Samardžičová-Markovičová. Ta dodala, že korupce se objevuje na všech úrovních vzdělávání, od toho předškolního až po vysoké školství. Proto chtějí zástupci Rady Evropy tento fakt změnit a navrátit školám obraz místa, kde jsou si všichni rovni.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…