Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový evropský projekt má bojovat proti korupci ve vzdělávání

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na začátku října zástupci Rady Evropy a Ministerstva školství spustili Panevropskou platformu pro etiku, transparentnost a bezúhonnost ve vzdělávání. Iniciativa vychází z myšlenky, že kvalitní vzdělávání lze dosáhnout jedině tehdy, když celá společnost bude dodržovat základní etické zásady ve veřejném i profesním životě.

V rámci nové platformy by měli například odborníci z pěti desítek států společně postupovat proti korupci ve vzdělání či spolupracovat s organizacemi, které se této tématice dlouhodobě věnují. Navážou tak například na činnost Transparency International nebo UNESCO. V plánu je také série diskuzí, které se zaměří například na etiku v práci učitele, plagiátorství ve vzdělávání či zpracovávání závěrečných prací.

Platforma byla spuštěna na začátku října a podpořily ji například ministryně školství Kateřina Valachová nebo generální ředitelka pro demokracii Rady Evropy Snežana Samardžičová-Markovičová. Ta dodala, že korupce se objevuje na všech úrovních vzdělávání, od toho předškolního až po vysoké školství. Proto chtějí zástupci Rady Evropy tento fakt změnit a navrátit školám obraz místa, kde jsou si všichni rovni.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie