Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To nejroztomilejší z českých zoo. Prohlédněte si fotogalerii letošních mláďat

Zdroj fotografie: ZOO Olomouc

Rok 2020 přinesl do českých zoologických zahrad pořádnou dávku radosti v podobě nově narozených mláďat. Vybrali jsme pět nejroztomilejších drobečků, kteří vás zaručeně rozněžní.

Chocholatka červená

Královedvorská zoo se v létě dočkala přírůstku, na který čekala více než deset let. V sobotu 11. července se tam narodila neobvyklá lesní antilopka. Jednalo se o první přírůstek tohoto druhu v Česku i na Slovensku a jedno z pouhých jedenácti mláďat, které se na celém světě povedlo za poslední rok odchovat.

Chocholatka červená patří k nejmenším antilopám světa, váží kolem 13 kilogramů. Zdroj: Safari park Dvůr Králové

Orangutan sumaterský

Kromě státního svátku měla pražská zoologická zahrada 17. listopadu ještě jeden důvod k oslavám. Světlo světa tam totiž spatřilo mládě ohroženého orangutana sumaterského, které je výjimečné také pro svůj původ. „Je jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. Dokonce si troufám tvrdit, že nejcennější v Evropě,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Orangutani sumaterští jsou charakterističtí dlouhou rezavou srstí, která je chrání před tropickými dešti. Zdroj: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Margay

Nad touto chlupatou kuličkou se od podzimu dojímají chovatelé v jihlavské zoologické zahradě. Vytoužené mládě tam 14. října rozšířilo smečku vzácných margayů. Drobeček se již projevuje nevyčerpatelnou hravostí a zvědavostí, která je pro většinu kočkovitých šelem typická.

Margay je vzácný druh kočkovité šelmy z Jižní Ameriky, kde obývá tropické deštné pralesy. Zdroj: Simona Kubíčková

Kosman zakrslý

Hned dvě mláďata kosmana zakrslého se na sklonku léta narodila v olomoucké zoo. Jedná se o nejmenší žijící druh primáta – dospělí jedinci váží pouhých 120 až 140 gramů. Pro svůj vzrůst bývají tyto malé opičky nazývány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslíci. V Zoo Olomouc, která kosmany chová od roku 1994, se narodilo už 125 potomků těchto drobných primátů.

Kosmani se živí především stromovou pryskyřicí a drobnými živočichy. Zdroj: Zoo Olomouc

Lev berberský

Zoo Dvůr Králové se v uplynulém roce podařilo odchovat mláďata lva berberského, který v přírodě již vyhynul. Tři lvíčata vykoukla na svět 5. července. Tento velký poddruh lva pustinného v minulosti obýval severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad. V těch licencovaných se chov lva berberského řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu.

Mláďata lvů narozená na začátku července, záznam z kamer. Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…