Rok 2020 přinesl do českých zoologických zahrad pořádnou dávku radosti v podobě nově narozených mláďat. Vybrali jsme pět nejroztomilejších drobečků, kteří vás zaručeně rozněžní.
Královedvorská zoo se v létě dočkala přírůstku, na který čekala více než deset let. V sobotu 11. července se tam narodila neobvyklá lesní antilopka. Jednalo se o první přírůstek tohoto druhu v Česku i na Slovensku a jedno z pouhých jedenácti mláďat, které se na celém světě povedlo za poslední rok odchovat.
Kromě státního svátku měla pražská zoologická zahrada 17. listopadu ještě jeden důvod k oslavám. Světlo světa tam totiž spatřilo mládě ohroženého orangutana sumaterského, které je výjimečné také pro svůj původ. „Je jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. Dokonce si troufám tvrdit, že nejcennější v Evropě,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Nad touto chlupatou kuličkou se od podzimu dojímají chovatelé v jihlavské zoologické zahradě. Vytoužené mládě tam 14. října rozšířilo smečku vzácných margayů. Drobeček se již projevuje nevyčerpatelnou hravostí a zvědavostí, která je pro většinu kočkovitých šelem typická.
Hned dvě mláďata kosmana zakrslého se na sklonku léta narodila v olomoucké zoo. Jedná se o nejmenší žijící druh primáta – dospělí jedinci váží pouhých 120 až 140 gramů. Pro svůj vzrůst bývají tyto malé opičky nazývány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslíci. V Zoo Olomouc, která kosmany chová od roku 1994, se narodilo už 125 potomků těchto drobných primátů.
V Zoo Dvůr Králové se v uplynulém roce podařilo odchovat mláďata lva berberského, který v přírodě již vyhynul. Tři lvíčata vykoukla na svět 5. července. Tento velký poddruh lva pustinného v minulosti obýval severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad. V těch licencovaných se chov lva berberského řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…