Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milovníci aut, zbystřete. V Česku se otevře unikátní muzeum Škodovek

Zdroj fotografií: Svět Škodovek

Nové automuzeum Svět Škodovek by mělo otevřít dveře prvním návštěvníkům na jaře příštího roku. K vidění budou jak užitkové verze aut, tak vládní speciály, ale třeba i pohřební vůz. „Milovníci automobilů se mohou těšit na největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě,“ láká Zuzana Kantorová z mediální agentury.

Víte, proč se prvním škodovkám 105/120 přezdívalo užovka nebo kolik karosérií měla ŠKODA 1202 zvaná stejšn? Odpovědi na tyto a další otázky nabídne spolu s rozsáhlou expozicí vozů dnes již světoznámé značky nové automuzeum. Výstava bude rozdělena do několika sekcí podle funkce vystavených aut, která budou k vidění jak v původním stavu, tak i kompletně zrenovovaná.

Návštěvníci na výstavě uvidí více než sto veteránů.

Za projektem stojí automobiloví nadšenci, kteří začali první veterány shromažďovat asi před dvaceti lety. Postupně se jejich sbírka rozrostla až na nynějších 101 kusů. „Skladovali jsme je různě po halách a garážích a v sezóně jsme vyrazili s pár z nich na srazy. Přišlo nám ale líto, že většina je jen tak schovaná,“ vysvětlili okolnosti vzniku muzea.

V muzeu bude k vidění také mnoho sportovních aut.

Kromě přehlídky vozů se návštěvníci podívají rovněž do staré učebny autoškoly s kompletním stimulátorovým vybavením a mnoha dobovými pomůckami. „Součástí bude také expozice věnovaná historii dopravního značení v Československu,“ dodala Kantorová. Výstava bude k vidění v Čerčanech u Prahy, a přestože je její otevření v plánu až za několik měsíců, už nyní si mohou zájemci koupit vstupenky na crowdfundingovém portálu Hithit, a projekt tím podpořit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Delfíni šišlají na své potomky podobně jako lidé

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…