Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tísňomat učí děti řešit krizové situace

Aplikace je určená primárně pro děti, ale podle autorů ji mohou využít i dospělí. Zdroj: Záchranný kruh

Správné chování na místě události a přivolání pomoci je podle záchranářů jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by děti a vlastně celá veřejnost měli umět. Proto Asociace Záchranný kruh spustila aplikaci s názvem Tísňomat, pomocí které učí děti, jak se mají chovat v krizových situacích. Děti díky aplikaci zjistí, jak pomoci samotným záchranářům nebo i zachránit lidský život.

Díky Tísňomatu si děti mohou na modelových situacích vyzkoušet, jak se mají správně zachovat v krizových situacích, a to jednoduše na chytrých telefonech či tabletech. V plánu je ale i zavedení do škol. „Aplikace je rozdělená dle věkových skupin a tomu jsou uzpůsobené jednotlivé rizikové situace. Děti a uživatelé si tyto situace promítnou, seznámí se postupně se všemi detaily té situace a potom mohou simulovat volání na tísňovou linku. Mohou vybírat i informace, které stanovují základní postup v té situaci – jak by se měli správně chovat, a potom vybírají i důležité informace pro záchranáře,“ řekl manažer Záchranného kruhu Lukáš Hutta.

Aplikace je určená primárně pro děti, ale podle autorů ji mohou využívat úplně všichni. V programu je na výběr ze dvou desítek nejčastějších rizikových situací. V aplikace děti i dospělí naleznou například padající led ze střech, autonehodu se zraněním, požár v domě, krádež či šikanu spolužáka. Úkolem je si tyto situace prohlédnout a zjistit všechny potřebné detaily, které jsou důležité pro zvolení správného postupu a přivolání pomoci. Za správné odpovědi děti získávají body a mohou tak se svými vrstevníky porovnávat své úspěchy.

Aplikace Tísňomat vznikla díky spolupráci odborníků z řad záchranářů, animátorů i pedagogů. Vývoj programu trval asi půl roku a stál 150 tisíc korun, přičemž Asociace Záchranný kruh získala na aplikaci dotaci od Ministerstva vnitra- Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Karlovarského kraje. Aplikaci je možné otestovat zdarma na webu Záchranného kruhu a zájemci si ji mohou také stáhnout do svých chytrých telefonů a tabletu asi za třicet korun.

Související články

Ze světa

Zippyho kamarádi učí děti na Slovensku vyjadřovat emoce

Z domova

Děti mají v oblibě tělocvik, nejradši by byly zvěrolékaři

Inspirace

Gestikulování napomáhá rozvoji kreativního myšlení u dětí

Inspirace

Bilinguálnost udržuje mozek v kondici

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.