Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tísňomat učí děti řešit krizové situace

Aplikace je určená primárně pro děti, ale podle autorů ji mohou využít i dospělí. Zdroj: Záchranný kruh

Správné chování na místě události a přivolání pomoci je podle záchranářů jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by děti a vlastně celá veřejnost měli umět. Proto Asociace Záchranný kruh spustila aplikaci s názvem Tísňomat, pomocí které učí děti, jak se mají chovat v krizových situacích. Děti díky aplikaci zjistí, jak pomoci samotným záchranářům nebo i zachránit lidský život.

Díky Tísňomatu si děti mohou na modelových situacích vyzkoušet, jak se mají správně zachovat v krizových situacích, a to jednoduše na chytrých telefonech či tabletech. V plánu je ale i zavedení do škol. „Aplikace je rozdělená dle věkových skupin a tomu jsou uzpůsobené jednotlivé rizikové situace. Děti a uživatelé si tyto situace promítnou, seznámí se postupně se všemi detaily té situace a potom mohou simulovat volání na tísňovou linku. Mohou vybírat i informace, které stanovují základní postup v té situaci – jak by se měli správně chovat, a potom vybírají i důležité informace pro záchranáře,“ řekl manažer Záchranného kruhu Lukáš Hutta.

Aplikace je určená primárně pro děti, ale podle autorů ji mohou využívat úplně všichni. V programu je na výběr ze dvou desítek nejčastějších rizikových situací. V aplikace děti i dospělí naleznou například padající led ze střech, autonehodu se zraněním, požár v domě, krádež či šikanu spolužáka. Úkolem je si tyto situace prohlédnout a zjistit všechny potřebné detaily, které jsou důležité pro zvolení správného postupu a přivolání pomoci. Za správné odpovědi děti získávají body a mohou tak se svými vrstevníky porovnávat své úspěchy.

Aplikace Tísňomat vznikla díky spolupráci odborníků z řad záchranářů, animátorů i pedagogů. Vývoj programu trval asi půl roku a stál 150 tisíc korun, přičemž Asociace Záchranný kruh získala na aplikaci dotaci od Ministerstva vnitra- Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Karlovarského kraje. Aplikaci je možné otestovat zdarma na webu Záchranného kruhu a zájemci si ji mohou také stáhnout do svých chytrých telefonů a tabletu asi za třicet korun.

Související články

Ze světa

Zippyho kamarádi učí děti na Slovensku vyjadřovat emoce

Z domova

Děti mají v oblibě tělocvik, nejradši by byly zvěrolékaři

Inspirace

Gestikulování napomáhá rozvoji kreativního myšlení u dětí

Inspirace

Bilinguálnost udržuje mozek v kondici

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.