Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tísňomat učí děti řešit krizové situace

Aplikace je určená primárně pro děti, ale podle autorů ji mohou využít i dospělí. Zdroj: Záchranný kruh

Správné chování na místě události a přivolání pomoci je podle záchranářů jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by děti a vlastně celá veřejnost měli umět. Proto Asociace Záchranný kruh spustila aplikaci s názvem Tísňomat, pomocí které učí děti, jak se mají chovat v krizových situacích. Děti díky aplikaci zjistí, jak pomoci samotným záchranářům nebo i zachránit lidský život.

Díky Tísňomatu si děti mohou na modelových situacích vyzkoušet, jak se mají správně zachovat v krizových situacích, a to jednoduše na chytrých telefonech či tabletech. V plánu je ale i zavedení do škol. „Aplikace je rozdělená dle věkových skupin a tomu jsou uzpůsobené jednotlivé rizikové situace. Děti a uživatelé si tyto situace promítnou, seznámí se postupně se všemi detaily té situace a potom mohou simulovat volání na tísňovou linku. Mohou vybírat i informace, které stanovují základní postup v té situaci – jak by se měli správně chovat, a potom vybírají i důležité informace pro záchranáře,“ řekl manažer Záchranného kruhu Lukáš Hutta.

Aplikace je určená primárně pro děti, ale podle autorů ji mohou využívat úplně všichni. V programu je na výběr ze dvou desítek nejčastějších rizikových situací. V aplikace děti i dospělí naleznou například padající led ze střech, autonehodu se zraněním, požár v domě, krádež či šikanu spolužáka. Úkolem je si tyto situace prohlédnout a zjistit všechny potřebné detaily, které jsou důležité pro zvolení správného postupu a přivolání pomoci. Za správné odpovědi děti získávají body a mohou tak se svými vrstevníky porovnávat své úspěchy.

Aplikace Tísňomat vznikla díky spolupráci odborníků z řad záchranářů, animátorů i pedagogů. Vývoj programu trval asi půl roku a stál 150 tisíc korun, přičemž Asociace Záchranný kruh získala na aplikaci dotaci od Ministerstva vnitra- Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Karlovarského kraje. Aplikaci je možné otestovat zdarma na webu Záchranného kruhu a zájemci si ji mohou také stáhnout do svých chytrých telefonů a tabletu asi za třicet korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…