Když se zatoulá zvířátko, majitelé prožívají náročné chvíle plné strachu. Jihokorejský startup proto vyvinul jedinečnou aplikaci, která usnadní pátrání po ztracených mazlíčcích. Stačí oskenovat čumák, uvedl server Radio Wave.
Aplikace Petnow za použití umělé inteligence dovede rozeznat jedinečnou strukturu a vzor čumáku a připojit ho k danému zvířeti v databázi. Majitel mazlíčka by měl tedy pomocí fotoaparátu naskenovat jeho čumák do svého telefonu. Aplikace pořizuje fotografie každých 8 setin sekundy, dokáže zachytit jeho obličej a pořídit kvalitní fotografii čumáku zvířete, a to i když se hýbe. Majitel pak jen doplní další údaje o mazlíčkovi, jako je jeho jméno, pohlaví či věk. Pokud se pes ztratí, majitel zmizení v aplikaci nahlásí. Nálezce se po naskenování nosu zvířete, které je v aplikace registrováno, poté spojí s jeho páníčkem.
Aplikaci vyvinula skupina vědců, kteří už dříve zjistili, že čumák je u psů podobně výjimečný, jako u člověka otisk prstu. „Otisk nosu je u psů jedinečný a časem se ani nemění,“ uvedl Johnny Lee z aplikace Petnow. Cílem je do budoucna nahradit mikročipy, které slouží k identifikaci mazlíčků a jejich zavádění je poměrně invazivní a nepříjemné. Aplikace je nyní k dispozici zdarma v USA, Jižní Koreji a od února i ve Španělsku a funguje jak pro psy, tak nově také pro kočky. U těch kromě nosu skenuje i celý obličej.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…