Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kolik planet byste potřebovali? Udělejte si test a zjistěte svou ekologickou stopu

Ilustrační foto: Pixabay

Ekologická stopa je pojem, který se v posledních letech stal klíčovým ukazatelem udržitelnosti naší planety. Tento koncept nám pomáhá lépe porozumět, jakým způsobem naše každodenní činnosti ovlivňují životní prostředí. Ale co přesně ekologická stopa je, co se do ní počítá a jak ji můžeme snížit?

Ekologická stopa je měřítkem dopadu člověka na životní prostředí. Vyjadřuje množství přírodních zdrojů, které spotřebujeme, a množství odpadů, které produkujeme v přepočtu na plochu potřebnou k obnově těchto zdrojů a absorpci odpadů.

Zjednodušeně řečeno, je to plocha země a vody potřebná k zajištění všech našich potřeb a k pohlcení odpadů, které produkujeme. „Kolik plochy (země a vodních ekosystémů) je třeba k souvislému zajišťování všech zdrojů, které potřebuji ke svému současnému životnímu stylu a k zneškodnění všech odpadů, které při tom produkuji?“, přibližuje pojem jeden z autorů myšlenky William Rees.

Letošní tzv. Earth Overshoot Day, tedy den překročení kapacity naší zeměkoule, připadne na 25. července 2024. Česká republika jakožto průmyslová země však tento limit překročila už 18. dubna.

Den překročení kapacity Země podle jednotlivých zemí. Foto: Overshoot Footprint Network

Co se do ekologické stopy počítá a jak ji můžeme ovlivnit?

Ekologická stopa zahrnuje různé aspekty našeho života, z nichž všechny můžeme ovlivnit a svou ekologickou stopu tak zvýšit či naopak snížit. Mezi hlavní faktory patří spotřeba energie, doprava, strava, odpady či bydlení.

Spotřeba energie

Do této oblasti se zařazuje elektrická energie, kterou využíváme doma, v práci a na cestách. Zahrnuje i energie potřebné k výrobě spotřebních zboží. Snížit spotřebu energie jde jednoduše – stačí vypínat elektroniku, kterou zrovna nepoužíváte nebo směřovat k energeticky úsporným spotřebičům a LED osvětlení.

Doprava

Do této kategorie spadá nejen cestování autem, letadlem nebo hromadnou dopravou, ale taktéž přeprava zboží. Česko má na rozdíl od jiných zemí propracovaný systém vlakových, autobusových i MHD spojů a zároveň skrze města vedou cyklostezky, které zpřístupňují dopravu na kole do práce i na výlet. Pro snížení ekologické stopy můžete využít také spolujízdu nebo videohovory místo osobních setkání.

Ilustrační foto: Pixabay

Strava

Všechny potraviny, které konzumujeme, mají svou stopu. Zahrnuje to způsob pěstování, výroby, balení a dopravy potravin. Obecně má vyšší ekologickou stopu maso a živočišné výrobky.

Odpad

Sem řadíme množství odpadu, který produkujeme, včetně recyklovatelných a nerecyklovatelných materiálů. Co se týče třídění odpadu, Češi jsou v prvních příčkách. Velkou část ve směsném odpadu však zastává bioodpad. Ekologickou stopu lze snížit kompostováním.

Bydlení

Ekologickou stopu určuje nejen typ a velikost bydlení, ale i způsoby vytápění a chlazení a spotřeba vody. Ať už je to celková rekonstrukce domu nebo sběr dešťové vody na zalévání květin, každý krok směrem ke snížení ekologické stopy se počítá. Pro snížení velikosti obydleného místa se nabízí možnost spolubydlení s dalšími osobami.

Jak si vypočítat ekologickou stopu?

Kolik planet by bylo potřeba, kdyby každý žil jako vy? To můžete zjistit v Kalkulátoru osobní ekologické stopy na webu www.hra-o-zemi.cz. Vyplnění trvá jen několik minut a pomůže vám zjistit, v čem se můžete zlepšit a svou ekologickou stopu snížit.

Ekologická stopa jednotlivých zemí. Česko by potřebovalo více než jednu planetu Zemi. Zdroj: ci2.co.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Víme, které město je nejlepší pro život

Máte se na co těšit? Pak vám čas utíká rychleji, zjistili vědci

Nová léčba může zvrátit plešatost u mužů

Hladovění může pomoci proti nádorovým buňkám

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…