Výzkumníci představili „inovativní kostní obvaz“, který nejen dokáže regenerovat poškozené kosti u myší, ale také slibuje revoluční pokrok v oblasti léčby kostí u lidí, píše server Interesting Engineering.
Tento speciální obvaz vyvinutý vědci z Korejského institutu vědy a technologie (KAIST) kombinuje piezoelektrické materiály s růstovými vlastnostmi hydroxyapatitu (HAp), což je přírodní minerál nalezený v kostech.
Princip tohoto obvazu je jednoduchý – generuje elektrické signály při aplikaci tlaku. Piezoelektrické materiály, které reagují na mechanický stres a generují elektrický náboj, jsou známy svou schopností podporovat hojení kostí. Novinkou je použití právě hydroxyapatitu, což posouvá tento koncept ještě dál.
Hydroxyapatit je minerál, který má schopnost posílit kosti a podporovat jejich regeneraci. Když se kombinuje s polymerem P(VDF-TrFE), vytvoří se nosič s elektrickými vlastnostmi, který má povrch podobný struktuře těla a pomáhá podporovat růst kostí.
Ilustrační foto: Pexels
Testy nosičů s a bez hydroxyapatitu ukázaly impozantní výsledky – buňky lépe přilnuly k nosičům s HAp a jejich množení bylo vyšší. Navíc se ukázalo, že nosiče s HAp podporují proces tvorby kostí o 30 % až 40 % více než nosiče bez tohoto minerálu.
Skutečný test přišel, když vědci implantovali tyto nosiče do myší s defekty lebky. Po šesti týdnech se ukázalo, že myši s HAp nosiči dosáhly výrazně lepší regenerace kostí než kontrolní skupiny, a to bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků.
Seungbum Hong, jeden z autorů studie, vyjádřil nadšení z výsledků: „Vyvinuli jsme piezoelektrický materiál, který může fungovat jako ‚kostní obvaz‘ díky své schopnosti urychlit regeneraci kostí.“
Tento výzkum nejen otevírá nové možnosti v oblasti designu biomateriálů, ale také zkoumá potenciál piezoelektricity a povrchových vlastností při regeneraci kostí.
Studie publikovaná v časopise ACS Applied Materials & Interfaces představuje významný pokrok v oblasti regenerativní medicíny.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…