Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tento nový obvaz dokáže léčit zlomeniny kostí rychleji

Ilustrační foto: Pexels

Výzkumníci představili inovativní kostní obvaz“, který nejen dokáže regenerovat poškozené kosti u myší, ale také slibuje revoluční pokrok v oblasti léčby kostí u lidí, píše server Interesting Engineering.

Tento speciální obvaz vyvinutý vědci z Korejského institutu vědy a technologie (KAIST) kombinuje piezoelektrické materiály s růstovými vlastnostmi hydroxyapatitu (HAp), což je přírodní minerál nalezený v kostech.

Princip tohoto obvazu je jednoduchý – generuje elektrické signály při aplikaci tlaku. Piezoelektrické materiály, které reagují na mechanický stres a generují elektrický náboj, jsou známy svou schopností podporovat hojení kostí. Novinkou je použití právě hydroxyapatitu, což posouvá tento koncept ještě dál.

Hydroxyapatit je minerál, který má schopnost posílit kosti a podporovat jejich regeneraci. Když se kombinuje s polymerem P(VDF-TrFE), vytvoří se nosič s elektrickými vlastnostmi, který má povrch podobný struktuře těla a pomáhá podporovat růst kostí.

Ilustrační foto: Pexels

Testy nosičů s a bez hydroxyapatitu ukázaly impozantní výsledky – buňky lépe přilnuly k nosičům s HAp a jejich množení bylo vyšší. Navíc se ukázalo, že nosiče s HAp podporují proces tvorby kostí o 30 % až 40 % více než nosiče bez tohoto minerálu.

Skutečný test přišel, když vědci implantovali tyto nosiče do myší s defekty lebky. Po šesti týdnech se ukázalo, že myši s HAp nosiči dosáhly výrazně lepší regenerace kostí než kontrolní skupiny, a to bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků.

Seungbum Hong, jeden z autorů studie, vyjádřil nadšení z výsledků: Vyvinuli jsme piezoelektrický materiál, který může fungovat jako ‚kostní obvaz‘ díky své schopnosti urychlit regeneraci kostí.“

Tento výzkum nejen otevírá nové možnosti v oblasti designu biomateriálů, ale také zkoumá potenciál piezoelektricity a povrchových vlastností při regeneraci kostí.

Studie publikovaná v časopise ACS Applied Materials & Interfaces představuje významný pokrok v oblasti regenerativní medicíny.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…