Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Umělecká představa exoplanety WASP-39b. Foto: NASA

Začátkem tohoto roku byl plynný obr WASP-39b předmětem vůbec první detekce oxidu uhličitého v atmosféře planety mimo Sluneční soustavu. Je totiž vzdálený asi 700 světelných let. Vesmírný teleskop Jamese Webba nyní navíc poskytl hloubkovou analýzu s vůbec nejpodrobnějším pohledem na atmosféru exoplanety, uvádí server Science Alert.

Výsledky naprosto detailně popisují chemický obsah jeho atmosféry, který odhaluje vzrušující historii vzniku exoplanety. Výzkumníci byli výkonem Webbova teleskopu naprosto ochromeni.

Od objevení prvních exoplanet na počátku 90. let 20. století se snažili o těchto světech obíhajících mimozemské hvězdy dozvědět více. Většinu z nich ale nikdy ani neviděli, protože jsou moc vzdálené nebo moc malé. O jejich existenci víme pouze na základě vlivu, který mají na své hostitelské hvězdy.

Teleskop Jamese Webba je nejvýkonnější vesmírný dalekohled, jaký byl kdy vypuštěn. Zprávy o jeho průzkumech vám často sdílíme, protože je to neuvěřitelná podívaná. Nyní pozoroval podrobná infračervená spektra z hvězdy WASP-39. Vědci se na základě údajů z teleskopu dali do práce. Nejprve bylo provedeno sčítání molekul přítomných v atmosféře WASP-39b. Kromě výše zmíněného oxidu uhličitého detekovali vodní páru, sodík a oxid uhelnatý. Nebyla zjištěna žádná přítomnost metanu.

Poměr uhlíku ke kyslíku naznačuje, že exoplaneta vznikla mnohem dále od své hostitelské hvězdy, než je její současná poloha. Údaje z modelování a pozorování naznačují, že obloha exoplanety je osídlena mraky.

Nakonec pozorování odhalila přítomnost oxidu siřičitého. Zde ve Sluneční soustavě, na skalnatých světech, jako je Venuše, je oxid siřičitý výsledkem sopečné činnosti. Ale na plynných světech má oxid siřičitý jiný původ – vzniká, když se sirovodík rozloží světlem na jeho součásti a výsledná síra oxiduje. Není pravděpodobné, že by WASP-39b byl obyvatelný.

Díky těmto objevům ale mají vědci připravenou dokumentaci pro aplikaci technik na budoucí pozorování exoplanet přes tento nebo ještě výkonnější vesmírný teleskop.

Zdroj: Science Alert

Související články

Příroda a ekologie

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Příroda a ekologie

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Příroda a ekologie

Webbův teleskop opět nabízí pohled do tajů galaxie

Inspirace

Kolik druhů galaxií existuje ve vesmíru?

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…