Už jste viděli hvězdu před jejím zánikem? I takový pohled nám Webbův vesmírný teleskop nabízí. Wolf-Rayetovy hvězdy jsou velmi vzácné, nemají totiž dlouhou životnost a končí explozí supernovy, uvádí server 100+1 zahraniční zajímavost s odkazem na portál ESA.
Jde o hvězdná monstra zhruba o hmotnosti 20 Sluncí, která kolem sebe vyvrhují velké množství hmoty. Jejich výzkum není jednoduchý, není jich totiž mnoho a jsou velmi vzdálené. Webbův teleskop se ale mohl na jednu z nich (hvězdu WR 124) zaměřit, díky tomu, že může sledovat i objekty skryté pod mračny hmoty. Tato hvězda byla vzdálena 21 tisíc světelných let od Sluneční soustavy.
Na snímku můžeme vidět vyvrženou hmotu a vědci z ní mohou vyčíst i její historii. Teleskop sice zachytil zánik hvězdy, ale také nový začátek, protože materiál, který hvězda vyvrhne, se pak stane součástí jiných hvězd, planet nebo organismů.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…