Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Vygenerovaná fotografie planety TOI 1338. Foto: NASA

Také si představujete stáže ve firmách a organizacích spíše jako nošení kávy a nasávání atmosféry? Tak to rozhodně neměl Wolf Cukier, který byl na praxi v NASA Goddard Space Flight Center v létě 2019. Za úkol dostal zkoumání různých hvězd zachycených satelitem, a při tom se mu podařilo objevit novou planetu TOI 1338b. Zprávu přinesl server Awesome Inventions.

17letý student objevil exoplanetu, která leží v souhvězdí Malíře asi 1 300 světelných let od Země. NASA ji popisuje jako planetu podobnou Neptunu, který je asi 6,9× větší než Země. Planeta TOI 1338b je zvláštní tím, že je cirkumbinární, tedy že obíhá kolem dvou hvězd, přestože většina planet obíhá pouze kolem jedné. Obě hvězdy kolem sebe obíhají každých 15 dní, jedna je o 10 % větší než Slunce a druhá je chladnější a má oproti Slunci asi jen třetinovou velikost.

Cirkumbinární planety je těžké odhalit, sám Wolf Cukier si nejdříve myslel, že jde jen o zatmění hvězd. Zkoumal zjištění jiných dobrovolníků, kteří zaznamenali, že kolem sebe obíhají dvě hvězdy a občas se setkají. Třetí den své stáže ale dostal z Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) signál s názvem TOI 1338. Myslel si, že jde opět o zatmění dvou hvězd, ale načasování bylo jiné, a najednou se ukázalo, že jde o planetu.

Vygenerované fotografie této netypické planety zveřejněné na twitterovém účtu NASA si získaly velkou pozornost. Vypadá totiž skoro jako duhová kulička.

Zdroj: Awesome Inventions

Související články

Zaručeně zlepší den

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …