Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Vygenerovaná fotografie planety TOI 1338. Foto: NASA

Také si představujete stáže ve firmách a organizacích spíše jako nošení kávy a nasávání atmosféry? Tak to rozhodně neměl Wolf Cukier, který byl na praxi v NASA Goddard Space Flight Center v létě 2019. Za úkol dostal zkoumání různých hvězd zachycených satelitem, a při tom se mu podařilo objevit novou planetu TOI 1338b. Zprávu přinesl server Awesome Inventions.

17letý student objevil exoplanetu, která leží v souhvězdí Malíře asi 1 300 světelných let od Země. NASA ji popisuje jako planetu podobnou Neptunu, který je asi 6,9× větší než Země. Planeta TOI 1338b je zvláštní tím, že je cirkumbinární, tedy že obíhá kolem dvou hvězd, přestože většina planet obíhá pouze kolem jedné. Obě hvězdy kolem sebe obíhají každých 15 dní, jedna je o 10 % větší než Slunce a druhá je chladnější a má oproti Slunci asi jen třetinovou velikost.

Cirkumbinární planety je těžké odhalit, sám Wolf Cukier si nejdříve myslel, že jde jen o zatmění hvězd. Zkoumal zjištění jiných dobrovolníků, kteří zaznamenali, že kolem sebe obíhají dvě hvězdy a občas se setkají. Třetí den své stáže ale dostal z Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) signál s názvem TOI 1338. Myslel si, že jde opět o zatmění dvou hvězd, ale načasování bylo jiné, a najednou se ukázalo, že jde o planetu.

Vygenerované fotografie této netypické planety zveřejněné na twitterovém účtu NASA si získaly velkou pozornost. Vypadá totiž skoro jako duhová kulička.

Zdroj: Awesome Inventions

Související články

Zaručeně zlepší den

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…