Teenageři pomáhají seniorům s počítačem i angličtinou

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Poznáváme společně – tak zní název projektu celoživotního vzdělávání, který odstartoval v Klášterci nad Ohří. Místní senioři se začali v rámci mezigenerační spolupráce setkávat se zdejšími studenty a s nimi se vzdělávat a nabývat nové zkušenosti.

Cíle projektu jsou hned tři. Prvním je samotná aktivizace seniorů. Aktivní stárnutí umožňuje lidem rozvíjet jejich potenciál i ve vyšším věku. Podle zahraničního výzkumu má řadu výhod, jako například zlepšení fyzické aktivity, zvýšení kreativity nebo pocit užitečnosti.

Další cíle projektu jsou samotné celoživotní vzdělávání a mezigenerační spolupráce, která vede k omezování stereotypů a předsudků mezi generacemi. Cestou k posílení mezigeneračních vztahů jsou v tomto případě různé semináře. Na nich přednášejí jak vybraní garanti, tak studenti a v ideálním případě i zájemci z řad seniorů.

??????????????????????????????Nabídka seminářů je velmi široká. Posluchači si mohou zlepšit anglický nebo německý jazyk, rozšířit své znalosti fyziky a chemie nebo se dozvědět něco o moderních technologiích. Připraveny jsou i kreativní okruhy jako výtvarná dílna či hudba. Nad rámec běžných předmětů se nabízí třeba seminář neverbální komunikace či finanční gramotnosti.

Náplň jednotlivých přednášek přitom není jasně daná, vždy bude vycházet z konkrétního zájmu účastníků. Obsah tak budou vytvářet všechny tři zapojené strany – pedagogové, studenti a posluchači. Studenti fungují jako asistenti učitelů, pomáhají ale také účastníkům a čerpají ze setkání s nimi nové zkušenosti.

Projekt odstartoval přípravnou fází na začátku letošního roku. Cyklus přednášek začal jako běžný školní rok v září a potrvá do června, semináře se konají dvakrát do měsíce v sobotu. Pokud bude zájem, město bude v projektu pokračovat i další rok.

Související články

Inspirace

Senioři se setkávají s mladými díky programu nadace Krása pomoci

Inspirace

Aktivní studenti chtějí pomoct s úklidem olomouckých parků

Společnost

Od června připravuje vedení Brna novou službu pro seniory

Byznys

Neprodané jídlo ze supermarketů povinně poputuje do potravinových bank

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

V České republice už fungují první rouškomaty

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec