Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

„Teď už mi boty vydrží dlouho,“ říká sedmnáctiletý Vojta, kterému CI terapie pomohla opět normálně chodit

Sedmnáctiletý Vojta Koval z Brušperku na Frýdecko-Místecku prodělal rok a půl po svém narození mozkovou obrnu. Díky intenzivním rehabilitacím, pomoci rodičů a vlastní nezměrné píli se mu podařilo odložit invalidní vozík a později i francouzské hole, na které byl předtím odkázán. Byly to mílové kroky v jeho boji s tělesným handicapem. Za přispění CI terapie k nim může nyní přidat i své vlastní, obyčejné. Z Vojtova pohledu ovšem úplně obyčejné nejsou. Předtím totiž jeho chůze vykazovala určité nedostatky, kvůli kterým každé boty po pár týdnech zničil. To už nyní neplatí a Vojta si může splnit svůj další sen. Pořídit si pěkné značkové boty.

Vojtovi významně pomohla rehabilitace v Sanatoriích Klimkovice. Zde prostřednictvím CI terapie pomáhají s hybností končetin osobám po cévní mozkové příhodě, dětské mozkové obrně, úrazu mozku nebo s roztroušenou sklerózou. CI terapie, neboli nuceně navozená terapie, spočívá ve stimulaci mozku opakováním rychlých pohybů postiženou končetinou. Současně je po většinu dne znehybněna končetina zdravá. Klimkovice CI terapii nabízí jako jediné certifikované pracoviště ve střední Evropě.

Díky této metodě a speciálním elektrostimulátorům Vojta změnil charakter své chůze. Předtím našlapoval jen na část nohy a špičkou škrtal o zem. Nyní už došlapuje na paty a zvedá špičky. Kvůli problémům s chůzí si nemohl obout pěkné boty. „Nemělo smysl je kupovat. Když našlapujete jen na část nohy a taháte špičku, každé boty rozbijete po pár týdnech,“ líčí Vojta předchozí patálie. Rehabilitace, při které poznal desítky hodiny tvrdé dřiny, posílila především jeho svaly na nohách. „Cítím se mnohem jistěji při chůzi. A díky elektrostimulátorům, které mi zapůjčili na tři měsíce, chodím zase lépe,“ popisuje s radostí svůj pokrok.

V případě znehybnění nebo ochrnutí končetiny přebere postupně její funkci končetina zdravá. Podstatou CI terapie je přimět mozek, aby začal znehybněnou končetinu opět používat. „Docílit toho lze například znehybněním zdravé ruky speciální rukavicí na většinu dne a opakovaným nácvikem rychlých pohybů postiženou končetinou. Stereotyp měníme i u nohou,“ popisuje principy léčby fyzioterapeutka Karin Laská. Oproti klasické rehabilitaci, která spoléhá na rozcvičení postižené části těla v co nejkratší době, se úspěšnost CI terapie zvyšuje se vzrůstající dobou od okamžiku, kdy k události došlo. „Je to logické. Lidé totiž po několika letech od úrazu či onemocnění mozku postižené končetiny buď nepoužívají téměř vůbec, nebo jen minimálně. My ale dokážeme mozek znovu přimět k tomu, aby končetiny začal ovládat,“ osvětluje fyzioterapeutka problematiku. Samotná metoda ovšem sama nic nezmůže. Nejdůležitější je spolupráce postižené osoby. „Terapie pod vedením vyškoleného odborníka je základ, cvičit je však nutné stále,“ upozorňuje Karin Laská.

Doposud byla CI terapie nabízena téměř výhradně dospělým pacientům. Vojta se stal teprve druhým dětským klientem, který terapii dokončil. Od nového roku se situace změní a do léčby se zapojí také děti. Drobný problém prozatím panuje v oblasti financování. Nákladnou metodu prozatím zdravotní pojišťovny nehradí. Věřme, že se to brzy změní a svá tajná přání si budou moci splnit další lidé. Podobně jak tomu bylo v případě Vojty.

Zdroj i foto: http://ostrava.idnes.cz/unikatni-rehabilitace-ci-terapie-v-laznich-klimkovice-pf4-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140819_172434_ostrava-zpravy_ama

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Jak se zbavit nočních můr? Naději přináší nová terapie

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…