Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Technologické předpovědi pro rok 2023: AI, testování kryptografických časů a regulace EU Big Tech

Ilustrační foto: Pixabay

I když předpovědi do budoucna je třeba vždy brát s rezervou, ve světě technologií se objevily určité náznaky toho, co za novinky by rok 2023 mohl přinést, píše server Euro News.

Umělá inteligence (AI) se v posledních měsících projevovala jako velký hráč v oblasti technologie, zatímco bublina kolem tématu metaverze zřejmě dávno praskla. Mezitím populace kryptoměn zaznamenala pokles a celý technologický sektor poznamenalo masové propouštění z pracovních míst. Co to pro nás znamená?

Umělá inteligence

Umělá inteligence letos udělala velký pokrok, zejména s ChatGPT, výkonným chatbotem s umělou inteligencí od nadace OpenAI založené Elonem Muskem, která je autocenzurní a generuje text na žádost uživatele.

Umělá inteligence bude mít čím dál větší vliv na většinu odvětví, protože její schopnost řešit problémy může urychlit čas potřebný k probírání se masou dat, čímž zlevní mnohá obchodní rozhodnutí.

Metaverse hazard

Minulý rok se kolem metaverze objevil velký humbuk poté, co generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg odhalil svou velkou vizi ohledně světa virtuální reality, která se nevyvíjela tak, jak doufal. Akcionáři společnosti Meta si navíc postěžovali na nákladnou změnu týkající se zaměření společnosti a zároveň zaznamenali, že její akcie v minulém roce klesly o více než 65 procent. Meta mimo jiné také propustila v listopadu 2022 přes 11 000 zaměstnanců.

Kryptoměny

Kryptoměny zasáhl vliv náročné ekonomické situace v uplynulém roce 2022, ale to není vše. Toto odvětví také zaznamenalo velkolepý kolaps třetí největší kryptoburzy FTX, kterou provozuje Sam Bankman-Fried. Celý kryptotrh ztratil více než 1,4 bilionu dolarů v důsledku mnoha krachů.

Ekonomické podmínky budou dle předpokladů mít i nadále dopad na kryptoprůmysl, který bude „omezován makroekonomickými podmínkami, jako jsou vysoké úrokové sazby a pomalý růst globálních trhů,“ jak řekl Danny Chong, spoluzakladatel decentralizované finanční aplikace Tranchess.

Dle něj budou investiční aktivity mnohem pomalejší než v posledních dvou letech, kdy investoři zaujmou spíše postoj „počkáme a uvidíme“. Jejich rozhodnutí bude také ovlivněno širším tržním prostředím. Ti, kteří budou chtít investovat, budou s vysokou pravděpodobností mnohem přísnější při výběru.

Technická regulace EU

Vládní regulace, zejména v oblasti kryptoměn, bude v tomto roce pravděpodobně velice výrazná. Očekává se, že nařízení o trzích kryptoaktiv (MiCA), legislativa EU pro řízení digitálních aktiv napříč členskými státy, vstoupí v platnost již na začátku roku. Cílem zákona je udržovat finanční stabilitu, chránit investory a zároveň podporovat transformaci v sektoru kryptoaktiv.

Mezitím šéf EU pro vnitřní trhy varoval, že online platformy budou muset být připraveny na začátek září 2023, kdy zákon o digitálních službách (DSA) definitivně vstoupí v platnost. Legislativa DSA je zaměřena na společnosti v oblasti sociálních médií a je určena k řešení online nenávistných projevů a dezinformací, k ochraně dětí a předcházení podvodům spotřebitelů.

Porušení může vést k pokutám až do výše 6 procent z celosvětového obratu společnosti, a dokonce k zákazu činnosti v EU, pokud dojde k závažným a opakovaným porušením. Uživatelé webových stránek budou také moci požadovat náhradu za jakoukoli škodu způsobenou poskytovateli z důvodu nedodržení nových pravidel.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…