Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Technologické předpovědi pro rok 2023: AI, testování kryptografických časů a regulace EU Big Tech

Ilustrační foto: Pixabay

I když předpovědi do budoucna je třeba vždy brát s rezervou, ve světě technologií se objevily určité náznaky toho, co za novinky by rok 2023 mohl přinést, píše server Euro News.

Umělá inteligence (AI) se v posledních měsících projevovala jako velký hráč v oblasti technologie, zatímco bublina kolem tématu metaverze zřejmě dávno praskla. Mezitím populace kryptoměn zaznamenala pokles a celý technologický sektor poznamenalo masové propouštění z pracovních míst. Co to pro nás znamená?

Umělá inteligence

Umělá inteligence letos udělala velký pokrok, zejména s ChatGPT, výkonným chatbotem s umělou inteligencí od nadace OpenAI založené Elonem Muskem, která je autocenzurní a generuje text na žádost uživatele.

Umělá inteligence bude mít čím dál větší vliv na většinu odvětví, protože její schopnost řešit problémy může urychlit čas potřebný k probírání se masou dat, čímž zlevní mnohá obchodní rozhodnutí.

Metaverse hazard

Minulý rok se kolem metaverze objevil velký humbuk poté, co generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg odhalil svou velkou vizi ohledně světa virtuální reality, která se nevyvíjela tak, jak doufal. Akcionáři společnosti Meta si navíc postěžovali na nákladnou změnu týkající se zaměření společnosti a zároveň zaznamenali, že její akcie v minulém roce klesly o více než 65 procent. Meta mimo jiné také propustila v listopadu 2022 přes 11 000 zaměstnanců.

Kryptoměny

Kryptoměny zasáhl vliv náročné ekonomické situace v uplynulém roce 2022, ale to není vše. Toto odvětví také zaznamenalo velkolepý kolaps třetí největší kryptoburzy FTX, kterou provozuje Sam Bankman-Fried. Celý kryptotrh ztratil více než 1,4 bilionu dolarů v důsledku mnoha krachů.

Ekonomické podmínky budou dle předpokladů mít i nadále dopad na kryptoprůmysl, který bude „omezován makroekonomickými podmínkami, jako jsou vysoké úrokové sazby a pomalý růst globálních trhů,“ jak řekl Danny Chong, spoluzakladatel decentralizované finanční aplikace Tranchess.

Dle něj budou investiční aktivity mnohem pomalejší než v posledních dvou letech, kdy investoři zaujmou spíše postoj „počkáme a uvidíme“. Jejich rozhodnutí bude také ovlivněno širším tržním prostředím. Ti, kteří budou chtít investovat, budou s vysokou pravděpodobností mnohem přísnější při výběru.

Technická regulace EU

Vládní regulace, zejména v oblasti kryptoměn, bude v tomto roce pravděpodobně velice výrazná. Očekává se, že nařízení o trzích kryptoaktiv (MiCA), legislativa EU pro řízení digitálních aktiv napříč členskými státy, vstoupí v platnost již na začátku roku. Cílem zákona je udržovat finanční stabilitu, chránit investory a zároveň podporovat transformaci v sektoru kryptoaktiv.

Mezitím šéf EU pro vnitřní trhy varoval, že online platformy budou muset být připraveny na začátek září 2023, kdy zákon o digitálních službách (DSA) definitivně vstoupí v platnost. Legislativa DSA je zaměřena na společnosti v oblasti sociálních médií a je určena k řešení online nenávistných projevů a dezinformací, k ochraně dětí a předcházení podvodům spotřebitelů.

Porušení může vést k pokutám až do výše 6 procent z celosvětového obratu společnosti, a dokonce k zákazu činnosti v EU, pokud dojde k závažným a opakovaným porušením. Uživatelé webových stránek budou také moci požadovat náhradu za jakoukoli škodu způsobenou poskytovateli z důvodu nedodržení nových pravidel.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Zvířata v deštných pralesech se chovají jako lidé. Mají denní rutinu

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…