Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tajemný život objevený v kouři arktických podvodních sopek

Ilustrační foto: Pixabay

Obývání mrazivého, temného, a přesto výbušného prostředí podvodních sopek se může trochu neobvyklým místem pro život. Nicméně opak je pravdou. Bylo zjištěno, že nově objevenému druhu se daří díky vodíku, i když žije hluboko pod arktickým ledem, jak píše Interesting Engineering.

Přežití mezi oceánskými hydrotermálními průduchy

Podvodní sopky, o kterých se mluví, jsou ve skutečnosti hydrotermální průduchy. Jedná se o trhliny, které se vyvíjejí hluboko v oceánu na hranici tektonických desek a chrlí zahřáté tekutiny bez kyslíku a bohaté na kovy, jako je železo, mangan nebo měď. Některé mohou také produkovat vodík, metan a sulfidy. Když se horká voda spojí s chladným, okysličeným oceánem kolem ní, tvoří se takzvané hydrotermální průduchy s částicemi, které jsou podobné kouři. Tato oblaka se šíří tisíce kilometrů od svého zdroje a stoupají stovky metrů nad hladinu oceánu.

Jeden z autorů výzkumu Massimiliano Molari z Institutu Maxe Plancka pro mořskou mikrobiologii v Brémách se se svými kolegy vydal na náročný výlet do střední Arktidy, kde sbírali vzorky vody. Vzorkování bylo náročné, jelikož se skupina vydala do oblasti, která nebyla nikdy dříve zkoumána, a samotné průduchy není vůbec snadné lokalizovat.

Ilustrační foto: Pixabay

Na palubě výzkumné lodi Polarstern arktický tým shromáždil vzorky, aby prozkoumal složení a metabolismus obsažených bakterií. Zjistili, že chladná, kyslíkem nasycená hydrotermální vlečka byla domovem zcela nového druhu Sulfurimonas známého jako Usulfurimonas pluma. Jak název napovídá, u bakterií Sulfurimonas bylo následně zjištěno, že využívají sulfid jako zdroj energie.

Nový druh má výrazně redukovaný genom

Překvapivě tento nový mikroorganismus využívá jako zdroj energie vodík z průduchů. Vědci také zkoumali samotný genom bakterií, načež zjistili, že je výrazně redukovaný, protože postrádá geny typické pro příbuzné těchto bakterií. Kromě toho jsou však objevené vzorky prý dobře vybavené pro podporu růstu v tomto neobvyklém prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…