Obývání mrazivého, temného, a přesto výbušného prostředí podvodních sopek se může trochu neobvyklým místem pro život. Nicméně opak je pravdou. Bylo zjištěno, že nově objevenému druhu se daří díky vodíku, i když žije hluboko pod arktickým ledem, jak píše Interesting Engineering.
Podvodní sopky, o kterých se mluví, jsou ve skutečnosti hydrotermální průduchy. Jedná se o trhliny, které se vyvíjejí hluboko v oceánu na hranici tektonických desek a chrlí zahřáté tekutiny bez kyslíku a bohaté na kovy, jako je železo, mangan nebo měď. Některé mohou také produkovat vodík, metan a sulfidy. Když se horká voda spojí s chladným, okysličeným oceánem kolem ní, tvoří se takzvané hydrotermální průduchy s částicemi, které jsou podobné kouři. Tato oblaka se šíří tisíce kilometrů od svého zdroje a stoupají stovky metrů nad hladinu oceánu.
Jeden z autorů výzkumu Massimiliano Molari z Institutu Maxe Plancka pro mořskou mikrobiologii v Brémách se se svými kolegy vydal na náročný výlet do střední Arktidy, kde sbírali vzorky vody. Vzorkování bylo náročné, jelikož se skupina vydala do oblasti, která nebyla nikdy dříve zkoumána, a samotné průduchy není vůbec snadné lokalizovat.
Ilustrační foto: Pixabay
Na palubě výzkumné lodi Polarstern arktický tým shromáždil vzorky, aby prozkoumal složení a metabolismus obsažených bakterií. Zjistili, že chladná, kyslíkem nasycená hydrotermální vlečka byla domovem zcela nového druhu Sulfurimonas známého jako Usulfurimonas pluma. Jak název napovídá, u bakterií Sulfurimonas bylo následně zjištěno, že využívají sulfid jako zdroj energie.
Překvapivě tento nový mikroorganismus využívá jako zdroj energie vodík z průduchů. Vědci také zkoumali samotný genom bakterií, načež zjistili, že je výrazně redukovaný, protože postrádá geny typické pro příbuzné těchto bakterií. Kromě toho jsou však objevené vzorky prý dobře vybavené pro podporu růstu v tomto neobvyklém prostředí.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…