Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tajemný život objevený v kouři arktických podvodních sopek

Ilustrační foto: Pixabay

Obývání mrazivého, temného, a přesto výbušného prostředí podvodních sopek se může trochu neobvyklým místem pro život. Nicméně opak je pravdou. Bylo zjištěno, že nově objevenému druhu se daří díky vodíku, i když žije hluboko pod arktickým ledem, jak píše Interesting Engineering.

Přežití mezi oceánskými hydrotermálními průduchy

Podvodní sopky, o kterých se mluví, jsou ve skutečnosti hydrotermální průduchy. Jedná se o trhliny, které se vyvíjejí hluboko v oceánu na hranici tektonických desek a chrlí zahřáté tekutiny bez kyslíku a bohaté na kovy, jako je železo, mangan nebo měď. Některé mohou také produkovat vodík, metan a sulfidy. Když se horká voda spojí s chladným, okysličeným oceánem kolem ní, tvoří se takzvané hydrotermální průduchy s částicemi, které jsou podobné kouři. Tato oblaka se šíří tisíce kilometrů od svého zdroje a stoupají stovky metrů nad hladinu oceánu.

Jeden z autorů výzkumu Massimiliano Molari z Institutu Maxe Plancka pro mořskou mikrobiologii v Brémách se se svými kolegy vydal na náročný výlet do střední Arktidy, kde sbírali vzorky vody. Vzorkování bylo náročné, jelikož se skupina vydala do oblasti, která nebyla nikdy dříve zkoumána, a samotné průduchy není vůbec snadné lokalizovat.

Ilustrační foto: Pixabay

Na palubě výzkumné lodi Polarstern arktický tým shromáždil vzorky, aby prozkoumal složení a metabolismus obsažených bakterií. Zjistili, že chladná, kyslíkem nasycená hydrotermální vlečka byla domovem zcela nového druhu Sulfurimonas známého jako Usulfurimonas pluma. Jak název napovídá, u bakterií Sulfurimonas bylo následně zjištěno, že využívají sulfid jako zdroj energie.

Nový druh má výrazně redukovaný genom

Překvapivě tento nový mikroorganismus využívá jako zdroj energie vodík z průduchů. Vědci také zkoumali samotný genom bakterií, načež zjistili, že je výrazně redukovaný, protože postrádá geny typické pro příbuzné těchto bakterií. Kromě toho jsou však objevené vzorky prý dobře vybavené pro podporu růstu v tomto neobvyklém prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…