Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tajemná devátá planeta: Vše co potřebujete vědět o planetě X

Foto: Caltech/R. Hurt (IPAC)

Nejnovější výzkumy ukazují, že v naší sluneční soustavě existuje další velká planeta. Co o ní všechno zatím víme? Shrnutí nabídl portál Interesting Engineering.

Výzkumy v oblasti astronomie již dlouhodobě směřují k tomu, že hvězdy jako například naše Slunce se pouze zřídkakdy vyskytují jednotlivě. Obvyklejší situací bývá, že tyto typy hvězd jsou roztroušeny ve skupinách po vícero kusech. Konkrétně se předpokládá, že více než čtyři pětiny hvězdných systémů jsou tvořeny právě dvěma nebo více hvězdami obíhajícími společně. Odhaduje se, že až 85 procent hvězd patří do takových systémů.

Nová planeta?

Téměř do konce 18. století se předpokládalo, že naše sluneční soustava obsahuje pouze šest planet. S rokem 1781 však astronom Sir Willian Herschel objevil existenci ledově modré planety – původně se věřilo, že je to hvězda, později pak, že je to kometa obíhající kolem Slunce ze vzdálenosti, která je zhruba 18krát větší než planeta Země, a v průměru leží asi 1,8 miliardy mil (2,9 miliardy kilometrů) od Slunce.

Herschel objevil také planetu Neptun, která nás později vedla i k objevení planety X. Konkrétně analýza oběžných drah planet vedla některé astronomy k domněnce, že daleko za Plutem se může skrývat velká, dosud neobjevená planeta.

Co prozatím víme?

Podle NASA mají výzkumníci matematické důkazy, které naznačují, že hluboko ve sluneční soustavě může existovat „planeta X“. Tato hypotetická planeta velikosti Neptunu obíhá naše Slunce po vysoce protáhlé dráze daleko za Plutem. Objekt, který výzkumníci pojmenovali přezdívkou „planeta devět“, by měl mít hmotnost asi 10krát větší než Země. Zároveň existují důkazy, že tato planeta se zformovala spolu s ostatními planetami v naší Sluneční soustavě v době před několika miliardami let.

V lednu 2015 dva astronomové z Caltechu, Konstantin Batygin a Mike Brown, oznámili nový výzkum, který poskytuje důkazy o tom, že obří planeta obíhá neobvyklou dráhu ve vnější části Sluneční soustavy. Toto zjištění je založeno na podrobném matematickém modelování a počítačových simulacích, nikoli na přímém pozorování. Tento objev by mohl vysvětlit unikátní dráhy nejméně dalších pěti menších objektů objevených ve vzdáleném Kuiperově pásu.

Jim Green, ředitel Divize planetární vědy NASA, však uvádí, že je příliš brzy na to, aby s jistotou mohli uvést, že takzvaná planeta X existuje. To, co je momentálně známo, je časná předpověď založená na modelování z omezených pozorování. Je to začátek procesu, který by mohl vést k zajímavému výsledku.

Ilustrační foto: Pixabay

Jaké jsou teorie?

V roce 2020 byla v The Astrophysical Journal Letters vědci z Harvardské univerzity zveřejněna nová teorie, která naznačovala, že nejen, že planeta 9 může skutečně existovat, ale že kdysi mohl existovat binární společník našeho Slunce. Vědci předpokládali, že existence tohoto ztraceného hvězdného společníka by mohla vysvětlit vznik Oortova oblaku. Oortův oblak je obří kulovitá skořápka obklopující Sluneční soustavu a předpokládá se, že je zdrojem dlouhoperiodických komet.

Teorie předpokládá, že objekty v Oortově oblaku mohly být zachyceny pomocí binárního společníka našeho Slunce, jelikož binární systémy jsou mnohem efektivnější při zachycování objektů než jednotlivé hvězdy. Tato teorie by mohla také vysvětlit existenci planety 9. Předchozí modely neměly jasno v tom, odkud by se objekty jako teoretická planeta 9 mohly vzít. Tento nový model však zvyšuje šance. Za předpokladu, že v naší sluneční soustavě byly kdysi dvě hvězdy, se zvyšuje pravděpodobnost, že dvojice zachytila tak velký objekt, jako je planeta 9.

Nicméně Oortův oblak i navrhované umístění planety 9 jsou příliš vzdálené pro přímé pozorování. Observatoř Vera C. Rubin v Chili, která byla spuštěna v roce 2021, zahájila v tomto roce desetiletý průzkum oblohy. Očekává se, že odhalí další tisíce objektů Kuiperova pásu. Bližší prozkoumání jejich drah může v budoucnu potvrdit nebo vyvrátit existenci planety 9 a poskytnout vodítka ohledně jejího původu a umístění.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…