Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svou produktivitu můžete zvýšit, stačí k tomu správné návyky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Den uběhl a vy zjišťujete, že nic není uděláno? A ve své blízkosti máte někoho, kdo zvládá studovat, pracovat, sportovat, zdravě se stravuje, a ještě má čas na další koníčky, přátele, rodinu a lásku? Jak to takoví lidé dělají? Nespí? Mají super schopnosti? Nebo snad používají obraceč času? Možná je odpověď prostší. Patrně si vytvořili návyky, které jim umožňují podávat skvělý výkon.

1) Nevěří v nepořádek
Nepořádek je sice prověrkou kreativity, ale zaházený stůl rozhodně podle výzkumnice v oblasti výkonnosti Jason Jennings nekřičí: „Jsem produktivní!“ Organizované a uklizené pracoviště totiž způsobuje, že je člověk více orientován na to, aby úkol dokončil, protože ho nic nerozptyluje. Podle Jennings se skutečně produktivní lidé dotýkají všeho jen jednou. „Když něco musí být uděláno, produktivní lidé to prostě udělají hned, aby jim to už nezabíralo myšlenkovou či jinou kapacitu.“

2) Vše mají naplánováno
Většina lidí ví, co by měli za den udělat: jít do práce, zacvičit si, několikrát za den se zdravě najít, být společenský a tak dále. Produktivní lidé si stanovují program na celý den. „Tvoří si seznam všeho, co musí být během dne vykonáno. Potom si seznam projdou a připíšou ke každé položce, jak moc je její splnění důležité,“ říká Jennings. Pokud má člověk před sebou jasný program, je těžší ho ignorovat. Na druhou stranu je zásadní, aby si každý během dne našel dost času na odpočinek, rodinu, i volný čas. Důležité je zachovat vyváženost.

3) Činnosti vyřizují krok za krokem
„Když dojíš, umyj talíř,“ říká Tim Pychyl, autor knihy o zahálení Solving the Procrastination Puzzle. Je to jednoduché zenové pravidlo, podle kterého se řídí. Pokud potřebujeme napsat důležitý mail, do kterého se nám nechce, prostě jen otevřeme e-mailovou schránku. Pak si napišme pár bodů, pak z těchto bodů sepišme e-mail. „Lepší než na celý úkol je soustředit se na několik kroků, které k němu vedou, jinak se může zdát úkol příliš těžký,“ říká Pychyl.

4) Nekontrolují si pořád e-mail
Neustálé kontrolování e-mailu může negativně ovlivňovat výkonnost. „Produktivní lidé kontrolují email dvakrát nebo třikrát za den,“ říká Jennings. Vyhýbají se tím rušení, které každý nově příchozí e-mail představuje.

5) Nezapomínají na sebe
Nemůžeme pracovat stále. „Vašimi nejdůležitějšími zdroji je vaše tělo a mysl,“ říká úspěšná bloggerka o produktivitě Maura Thomas. Dbát na zdravou stravu, dostatek spánku a cvičení jsou klíčovými zdroji každého člověka, aby mohl myslet jasně, byl kreativní a měl dostatek energie. Důležité je do denního režimu zapojit i krátké odpočinky, například na pět až deset minut zavřít oči a nic nedělat.

6) Umí se pustit do práce a odměnit se po jejím dokončení
Trocha motivace nikdy neuškodí. Pokud před námi stojí těžký úkol, neuškodí se motivovat nějakým potěšením, které si nadělíme po jeho dokončení. Časové limity mají stejný účinek. „Nastavte si čas a řekněte si, že úkol zvládnete vykonat během deseti minut,“ uvádí Thomas. S velkou pravděpodobností ten úkol za deset minut doopravdy zvládnete. Nejtěžší většinou bývá začít.

7) Umí pracovat s technologií
Technologie může být nenáviděný, ale i užitečný společník. Mobil může při špatném nastavení vyrušovat z práce, ale také posloužit jako osobní asistent, který dokáže řídit naši každodenní agendu. Oblíbené jsou kalendáře a diáře, také různé časovače a nastavování upomínek na to, co je potřeba udělat. Pychyl například využívá kalendář s možností vybarvování políček. „Každá kategorie – práce, osobní, rodina – je vybarvena jinou barvou. To mi dává přehled, zda některé oblasti nedávám až příliš mnoho. Snadněji se mi pak určují priority,“ uzavírá Pychyl.

Související články

Byznys

Firma testovala čtyřdenní pracovní týden, výsledky jsou pozitivní

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.